Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Karadeniz’de yükselen gerilime ilişkin açıklamada bulunarak, Rusya’yı hedef aldı.

Rusya’nın Karadeniz’e erişimi “kısıtlama niyetinin” farkında olduklarını söyleyen Kirby, “Bu, (Rusya’nın) Ukrayna’yı zayıflatma ve istikrarını bozma yönünde süren kampanyasının net şekilde en son örneği olacak.” dedi.

Pentagon Sözcüsü, “Rusya’yı bölgedeki gemilere yönelik tacizine son vermeye ve Ukrayna sınırı ve işgal altındaki Ukrayna’da konuşlandırdığı kuvvetleri çekmeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kirby, ayrıca ABD’ye ait 2 savaş gemisinin boğazlardan 14 ve 15 Nisan’da geçişinin iptal olması hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Gazetecilerin bu konu hakkındaki sorusuna Kirby, ABD’nin Karadeniz’de rutin olarak savaş gemileriyle operasyon yürüttüğü ve bunun sürdürüleceği yanıtını verdi.

Pentagon Sözcüsü, belirli bir darboğaza giren ve çıkan operasyonel denizcilik faaliyetleri hakkında konuşmadıklarını dile getirdi.

Öte yandan yetkili, Washington’ın Ukrayna’nın kendi toprakları üzerindeki egemenliğine olan “tereddütsüz desteğini” yineledi.

Daha önce Rusya Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı, yabancı savaş gemileri için Karadeniz’in üç bölgesine erişimin 24 Nisan-31 Ekim tarihleri arasında kısıtlanacağını duyurmuştu.

Kaynak: Sputnik Türkiye