Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

 Washington yönetiminin Rusya’nın petrol ticaretine dönük yaptırımları Asya’nın serin sularına gömüldü. Çin, Hindistan ve Güney Kore gibi ülkelerin Rusya’dan temin ettiği petrol 2021 rakamlarını bile geride bıraktı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) önderliğinde Rusya’ya karşı başlatılan yaptırımlar Rusya petrolünün satışına engel olamadı. Japonya merkezli Nikkei Asia’nın Refitiniv verilerine dayanarak hazırladığı analize göre, Rusya’nın Ukrayna’ya dönük harekâtından sonra petrol satışı geçen yıla göre artış göstererek devam etti. Satışların büyük oranda Asya pazarına yöneldiğine dikkat çeken Nikkei Asia “24 Şubat’tan bu yana yola çıkan 380 tankerden 115’i Asya’ya gidiyor veya geliyordu.” ifadesini kullandı.

Rus limanlarından yola çıkan 380 tankerden 52’nin Çin’e, 28’nin Kore Cumhuriyeti’ne (Güney Kore), 25’nin Hindistan’a, 9’unun Japonya’ya ve birinin Malezya’ya demirlediği biliniyor. Bu rakamlar 2021 senesine oranla Çin’in yüzde 33, Hindistan’ın ise 8 kat daha fazla Rusya’dan petrol satın almasına anlamına geliyor. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, bu ay içerisinde katıldığı bir erkinlikte Moskova ile petrol ticaretinin devam edeceğini vurgulayarak “Ülkemin ulusal çıkarını ön planda tutarım. Öncelikle (Rusya’da) akaryakıt var ve bize indirim yapıyorlar. Neden almamayım?” diye sormuştu. Yeni Delhi ile Moskova arasında mart ve nisan için 6 milyon varillik petrol anlaşması yapılmıştı.

Bloomberg News, Rusya’nın Hindistan’a varil başı 35 dolardan petrol satmak istediğini duyurmuştu. Rusya’nın Ukrayna’ya dönük harekâtından önceki fiyatların altına tekabül eden bu rakam Moskova tarafından kendilerine hasım olmayan ülkelere sunuluyor.

AVRUPA YÜZDE 15 DAHA FAZLA PETROL VE GAZ ALDI

Rusya’nın Asya ile petrol ticareti sadece Asya’da değil Avrupa ile de olumsuzluklara rağmen devam ediyor. Hindistan Dışişleri Bakanı S. Jaishankar, Avrupa’nın mart ayında Rusya’dan bir önceki aya göre yüzde 15 daha fazla petrol ve doğalgaz aldığını belirtmişti. Tanker izleme şirketi verileri Hindistanlı diplomatın iddialarını doğrular nitelikte. 1 Mart-15 Nisan arasında 41 Rus gemisinin Hollanda’ya, 36’sının İtalya’ya ve 9’unun Almanya’ya yönelmesini Batı yaptırımlarının sembolik niteliğini gözler önüne seriyor.

Öte yandan tıpkı petrol ticaretinde olduğu gibi doğalgazda da ibrenin Rusya’yı göstermesi bekleniyor. Zira Kremli n Sözcüsü Dmitriy Peskov, satın aldıkları gazın ödemesini ruble ile yapmadıkları için Rusya’nın gaz tedarikini kestiği ülkelerin sonradan ruble ile ödeme yapmaya karar vermeleri hâlinde, bu ülkelere gaz sevkiyatına yeniden başlayabileceklerini duyurdu. Moskova yönetiminin kararından önce Avrupa Birliği üyesi Macaristan ruble ile ödeme yapabileceklerini aktarmıştı. Rusya merkezli Wedomisti gazetesi ekonominin geleceğine dair “Bugün aslında ithalatta bir çöküş ve ihracatta buna nazaran hafif bir düşüş yaşasak da bu durum hızla yükselen hammadde fiyatlarıyla telafi ediliyor. Bunun sonucunda da dış ticaret dengesindeki fazla bu yıl da yeniden rekor seviyelere ulaşabilecek ve yeterli likidite sağlanmış olacak.” öngörüsünde bulundu.