Covid-19 salgınının patlak vermesinden sonra küresel tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar birçok Avrupa ülkesinde fiyatların yükselmesine neden oldu. Rusya-Ukrayna çatışmasının başlamasının ardından Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar da küresel ölçekte enflasyonu daha da artırdı. Birçok Avrupa ülkesindeki enflasyon artışı üretim ve yaşam maliyetini yükseltiyor.

Fransa’daki bir kimya fabrikası artan doğal gaz fiyatları nedeniyle geçici olarak kapanmak zorunda kaldı.

Fabrika müdürü Rault, “Rusya-Ukrayna çatışmasının patlak vermesinden kısa bir süre sonra, doğal gaz fiyatları birkaç ay önceki seviyenin 3, 4 hatta 5 katına ulaştı. Bu da üretim maliyetlerimizin yüzde 80 ila 90’ını oluşturdu. Bu durum bizi ciddi şekilde etkiledi.” dedi.

İşletmelerin yüksek üretim maliyetlerinin dışında, enflasyon baskısı da Avrupalıları tarif edilemez biçimde mağdur ediyor.

Yunnan çiftçi Papalio, “Eskiden insanlar 18-22 avroya 25 kilogram gübre satın alabiliyorlardı, şimdi ise bunun için 35-37 avro harcamak zorunda kalıyorlar. Gübre, tarımsal çalışmalarımızı yürütebilmemiz için çok önemli.” diye konuştu.

Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımları nedeniyle enerji fiyatları da fırladı. Bu durum, Covid-19 salgınından etkilenen Avrupalı işletmelerin ve ailelerin yarasına tuz basmış oldu.

Avrupa Birliği’nin (AB) istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, Evro Bölgesi enflasyonu şubat ayında yüzde 5,9 iken, mart ayında yüzde 7,5’e ulaşarak rekor kırdı. Enerji fiyatlarındaki yüzde 44,7’lik yükselişin enflasyonun başlıca nedeni olduğu belirtildi.

Ülkeler açısından bakıldığında, Almanya’da enflasyon mart ayında 1990 yılında Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden bu yana kaydedilen en yüksek oran olan yüzde 7,3’e yükseldi. Fransa’da ise enflasyon mart ayında yüzde 4,5 artarak, Aralık 1985’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Batı medyasında çıkan haberlerde de Rusya-Ukrayna çatışmasının ve Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının enflasyonu daha da artırdığı belirtilirken, enflasyonun önümüzdeki aylarda da yüksek seviyede seyretmeye devam edeceği, bu durumun hanelerin satın alma gücünü daha da azaltacağı kaydedildi.

Öte yandan, AB üyesi olmayan İngiltere’de de mart ayı enflasyonu yüzde 7 ile son 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

İngiltere Merkez Bankası, ülkede enflasyonun yıl sonuna kadar çift haneli sayılara ulaşabileceğini açıkladı