Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’ya uygulanan yaptırım politikasının artık etkili olmadığını ifade etti.

Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenleyen Macron, Rusya’ya uygulanan yaptırım politikasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Macron, “Rusya’ya yönelik olarak ‘dondurulmuş’ durumlarla ilgili kademeli yaptırım politikası, artık etkili değil. Yaptırım politikası, artık sınıra ulaştı.” yorumunu yaptı.

Bundan dolayı Rusya politikasının hazirana kadar gözden geçirilmesini talep ettiklerini belirten Macron, bu sürecin bölgede Rusya’ya karşı hangi stratejinin uygulanacağına ve Avrupa’nın buna verebileceği etkili yanıtın ne olacağına dair bir fikir vereceğini düşündüğünü kaydetti.

Haziran ayındaki AB Liderler Zirvesi’ne kadar Rusya’yla ilişkilerle ilgili bir rapor sunulması gerektiğini de söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, “İlişkilerimizin çerçevesini yeniden tanımlamalıyız. Avrupa’da güvenliğin Rusya’yla çetin bir diyalog yürütülmesinden geçtiğini dikkate alarak orta ve uzun vadeli strateji belirlemeliyiz. Son yıllarda aldığımız önlemlerin kıyaslamalı ve verimliliğini de göz önünde bulundurmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye