Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündeminde öne çıkan başlıkları değerlendirdi.

Rüzgâr enerjisinin çevre dostu olduğuna inanıldığı için Avrupa’da rüzgâr türbinlerinin giderek yaygınlaştığını belirten Yusuf Özkan, “Ancak son dönemlerde yapılan araştırmalarda bu enerji türünün çok da masum olmadığını ortaya koydu. Özellikle doğaya verdiği zararlar yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı. Rüzgâr türbinlerinin olduğu bölgelerde özellikle kuşların ve o bölgedeki bitki örtüsünde rüzgâr türbinlerinin hızı nedeniyle ciddi anlamda zarar gördüğü saptanmıştı. Son yapılan araştırmalar, rüzgâr türbinlerinin insan sağlığına da ciddi zararlar verdiğini gösterdi. Hollanda’da Rüzgâr Enerjisi ve Sağlık Uzmanlık Merkezi’nin yaptığı araştırmalar göre, çok sayıda insan rüzgâr türbinlerinin yaydığı gürültü nedeniyle sağlık sorunları yaşıyor. Giderek bu sıkıntı daha fazla kendini hissettirtiyor. Çünkü rüzgâr türbinlerinin insan yaşam alanlarının en az 600 metre uzağında olması gerekiyor.  Fakat birçok bölgede buna dikkat edilmedi. Başından beri bunun bir zararı olmadığı düşünülüyordu. Ancak yapılan araştırmalarda insan sağlığının zarar görmeye başladığı belirtildi. Özellikle gürültü kirliği çok fazla psikolojik sorunlara yol açıyor. Bu nedenle de Hollanda’nın kuzey bölgelerinde zarar gören birçok insan mahkemeye başvurdu. Önümüzdeki süreçte insan sağlığını da dikkate alan projelerin yapılması gerektiği belirtiliyor.” dedi.

200 YIL SONRA BELÇİKA’DA BİR KURT YAVRUSU DÜNYAYA GELDİ

Gazeteci Yusuf Özkan, Belçika’da dünyaya gelen kurt yavrusunun büyük heyecana neden olduğu kaydederek, şunları söyledi:

“200 yıl sonra Belçika’da bir kurt yavrusu dünyaya geldi. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da uzun yılardan beri kurt nesli görülmüyordu. Çünkü ormanlık alanlarda nesli tükenmişti. Son 10 yıl içinde Almanya’dan bazı kurtların bu bölgelere geldiği belirlenmişti. 2017’den itibaren doğal parklarda kurtların üremesi çalışmalar yapılıyordu. İşte bunun meyveleri alındı. Fransızca konuşulan Valon Bölgesindeki High Fens doğa rezervinde yaklaşık 200 yıl aradan sonra ilk kez bir kurt yavrusu dünyaya geldi. Belçika basınına göre, bu oldukça önemli bir gelişme. Kurt yavrusunun keşfi tesadüfen o bölgede görev yapan bir doğa kuruluşunun çalışanı tarafından yapıldı. Belçikalı yetkililer doğa rezervinde kurtların rahatça yaşayabilmeleri için yoğun bir çaba içindeler. Bu gelişmeye sevinmeyenler de oldu. Çünkü daha önce Hollanda’da 100 yıl sonra kurtlar ortaya çıkmıştı. İlk başlarda sevinçle karşılanmıştı ama özellikle koyun yetiştiricileri açısından pek de öyle olmadığı görülmüştü. Şimdi bir orta yolun bulunması için çaba harcanıyor.”