Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye-ABD gündeminde olan S-400, F-35 ve F-16 konularına değinen Mehmet Ali Güller, “Son olarak Türk ve ABD heyetlerinin yer aldığı toplantı 27 Ekim’de yapıldı ve bunun devamının geleceğine dair haberler var. Bütün bu konular Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasıyla başlamıştı. Bu S-400 alma konusu -her ne kadar NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve başka NATO yetkililerinin de ifade ettiği gibi doğrudan NATO’yu ilgilendiren bir konu olmamakla birlikte- bir NATO ülkesinin istediği yerden, istediği silahı alma hakkı olduğu halde ABD tarafından kendine yönelik bir hamle olarak görüldü ve ABD, Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin, Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası) bünyesinde yaptırımlar uyguluyor.” dedi.

ABD’NİN ÇİFTE STANDARDI

ABD’nin çifte standardını göstermesi açısından önemli yeni bir durumun olduğunu belirten Güller, “Türkiye ile çok benzer durumda bir ülke var, Hindistan. O da Rusya’dan S-400 alıyor. Şimdi teorik olarak CAATSA’nın Hindistan’a da uygulanması gerekiyor. Fakat bir grup ABD senatörü doğrudan Başkan Joe Biden’a başvurarak Hindistan’a uygulanacak olan CAATSA yaptırımlarından vazgeçilmesi çağrısında bulundu. ABD başkanı, yasa gereği istediği ülkeyi yaptırımlardan muaf tutabiliyorlar. Bu tabii Amerikan çifte standardı. Ortada yaptırım uygulanması gerektirecek bir şey varsa bunu bir ülkeye uygulamak ama başka bir ülkeye uygulamamak gibi işleyen bir durum olduğunu görüyoruz. Burada esas olan Hindistan’ın ABD’den aldığı milyarca dolarlık silah vs… değil de daha ziyade ABD’nin Çin’e karşı küresel güç mücadelesi yürütürken Hindistan’a biçtiği rol ile ilgili.” diye konuştu.

ABD’DEKİ STRATEJİK DEĞİŞİKLİK

Gazeteci Mehmet Ali Güller, ABD’nin stratejik değişiklik içinde olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir zamanlar Hindistan için bugün ABD’li senatörlerin söylediklerini, ABD’li senatörler Soğuk Savaş döneminde Türkiye için söylüyorlardı. Şimdi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile değil de Çin ile esas küresel güç mücadelesine soyunduğu ve bunu yolunun da belirlenmiş olduğu yeni durumda artık Hindistan gibi ülkelerle hareket etmenin önemi nedeniyle Hindistan ile S-400 konusunda olduğu gibi farklı bir tutum alabildiği durum oluşmuş oldu. Bakalım Biden, senatörlerin mektubunun gereğini mi yapacak yoksa CAATSA yasalarını mı uygulayacak? Fakat her ne olursa olsun bir diğer gelişme de şu; dünyada artık pek çok ülkenin hem ABD ile iyi ilişkiler yürütüp bir yandan da onun karşısında Çin ve Rusya ile iyi ilişkiler yürütmeye çalıştığı yeni bir durum var.”