Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, kapanma dönemi sonrası günlük vaka sayısının 10 binin altına düştüğünü bildirdi. Basın toplantısına video konferansla katılan BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin, “Türkiye için temmuz, ağustos ve eylül ayında 120 milyon doz aşıyı tamamlamak istiyoruz.” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Kapanma dönemi sonrası günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz.

Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli misafirlerimiz var. Küresel salgında salgını durdurmak için en önemli silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Doktor Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da bizimle beraberlerdi.

UĞUR ŞAHİN: TÜRKİYE İÇİN 120 MİLYON DOZU TAMAMLAMAK İSTİYORUZ

Basın toplantısına video konferansla katılan BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Türkiye için temmuz, ağustos ve eylül ayında 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz. Aşıyı 30’dan fazla virüs varyantında denedik, mutasyonlara karşı etki gösteriyor. Hastalığı geçirmiş olan kişiler için 1 doz, 3 ay hastanede geçirdikten sonra yeterli olabilir. Türkiye’ye aşıyı zamanında getirmek için gece gündüz çalışacağız. Türkiye’de hem aşı üretmek hem Ar-Ge yapmak istiyoruz.”

BAKAN KOCA: GÜNDE 1,5 MİLYONDAN FAZLA AŞI YAPABİLME POTANSİYELİMİZ VAR

Bakan Koca, şöyle devam etti:

“Altyapı olarak günde 1,5 milyondan fazla aşı yapabilme potansiyelimiz var. Bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimden ziyade daha çok kişisel tedbirlerle, yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz.

YERLİ AŞI

Faz-3 çalışmalarına haziranın başında başlayabileceğimizi düşünüyorum. Süreç başarıyla tamamlanırsa eylül ayında acil kullanım onayıyla kullanımı söz konusu olabilir.

Aşılama oranı 65 yaş üstünde yüzde 84’e kadar ulaşmış durumda. Bunun yüzde 90 ve üzeri olmasını istiyoruz. Haziranda 30 milyon aşı ile birlikte, tedarikte sorun yaşanmazsa peyderpey 20 yaşa kadar inmek istiyoruz.”