Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koca, “Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak.” ifadesini kullandı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Kontrolü kaybettiğimiz her açılma dönemini katlanarak artan vaka, hasta sayıları ve kayıplarla tecrübe ediyoruz. Kontrollü şekilde sosyalleşmedikçe tıbbi, beşeri, iktisadi ve sosyolojik olarak ağır bedeller ödüyoruz. Kısıtlama dönemlerinde gösterdiğimiz fedakârlığın neticelerini acele ederek bir anda eski normallerimize dönmeye kalkarak heba etmemeliyiz.

“MASKELERİN YÜZÜMÜZÜ TERLETTİĞİ SON YAZ OLACAK”

Her ne kadar salgının seyrinde önemli bir kırılma tecrübe etmiş olsak da virüs halen aramızda. Kademeli normalleşme dönemini 1 günde eski normale dönmek olmadığını, adım adım normal hayata dönme çabası göstereceğimiz günler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak. Aşı programının başarıyla ve planlandığı haliyle yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından değil, daha güzel günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de bireysel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu.

YERLİ AŞI

Lütfen aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar. Yerli aşı çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Aşı çalışmalarının son safhası olan Faz-3 insan deneyleri başlayacak olan TÜSEB desteği ile geliştirilen aşı adayımız çalışma ürünü olarak üretildi ve son testleri yapılmaktadır.

“ÜLKEMİZDEKİ AŞILAR ETKİLİ VE GÜVENLİ”

Son günlerde ülkemizde kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırmalar yapılmaktadır. Bu karşılaştırmaların somut ve bilimsel mecralarda yapılmadığından emin olabilirsiniz. Burada önemli olan, güvenlik ve etkililik testlerini ve klinik araştırmalarını başarıyla tamamlamış olan aşıların kullanıma alınmasıdır. Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuz bu kriterleri esas alarak en güvenli ve en etkili aşıları vatandaşlarımızın kullanımına sunmak üzere çalışmalar yürütmekte ve yol göstermektedir. Yani, ülkemizde kullanıma giren aşıların etkili ve güvenli olduğundan eminiz.”