Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koca, yarın itibarıyla 35 yaş üzeri vatandaşların aşı randevularının açıldığını duyurdu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Salgınla birlikte girdiğimiz zorlu mücadelede düşmanın zayıf tarafını yakalamış ve onu köşeye sıkıştırmış durumdayız. Aydınlık ve sağlıklı yarınların habercisi gün gibi ortadadır. Aşıyla toplumsal bağışıklığı elde edeceğimiz zamana sayılı günler kaldı.

AŞILAMADA SIRA 35 YAŞTA

Aşı programımız mücadele üstünlüğünü bize kazandırdı. Yarın itibarıyla 35 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız için de aşı randevularını açıyoruz. Güçlü sağlık altyapımızla ve halkımızın gösterdiği yoğun teveccüh sayesinde toplumsal bağışıklık hedefimize yaklaşıyoruz.

Bugün itibarıyla birinci dozda yaklaşık 23 milyon, ikinci dozda 14 milyon olmak üzere toplam uyguladığımız doz sayısı 37 milyonu buldu.

Bu güce güvenin demiştik. Bu güce güveni güçlü şekilde gösteren halkımıza ve bu gücün en önemli unsurlarından biri olan sağlık teşkilatımıza teşekkür ediyorum.

Aşılama kapasitemizin gerçek sınırlarını henüz görmediniz. Salgını önlemenin en önemli silahı olan yerli aşı konusunda yeni kabiliyetler kazanıyoruz. Yerli imkân tam bağımsızlık nişanıdır.

Bu yaz hepimiz sevdiklerimizle aramızdaki mesafeden kurtulacağız. Aşılanmış nüfusumuzu artırmak ne kadar önemliyse, vaka oranlarımızı hızlı şekilde azaltmak da aynı derecede önemli. 

“COVİD-19 GÜCÜNÜ HÂLÂ KORUYOR”

Covid-19 bulduğu imkânları değerlendirme gücünü hâlâ koruyor. Normalleşmede kontrolü kaybettiğimiz zaman varlığını vaka tablolarına yansıtacağını biliyoruz. Unutmamalıyız ki zafere en yakın zaman riskin de en yüksek olduğu zamandır. Teyakkuzda olmalı ve asla tedbirleri boş görmemeliyiz.

Devletimizin gücü ve halkımızın kararlı desteği sayesinde salgın engelini bu yaz aşacağız. Bugünlere nasıl geldiğimizi ve ardımızda bıraktıklarımızın neler olduğunu asla unutmamamız gerekiyor.”