Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin, “Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ı tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat edenlerin yüzde 90’ı ya aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir.” dedi.

Bakan Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Sizlere aşı programımız başlarken ‘Tünelin ucundaki ışık göründü’ demiştim. Bugün ‘Tünelin çıkışı görünüyor’ diyebilirim.

500 bine yakın aktif vakamızın yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ı tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat edenlerin yüzde 90’ı ya aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir.

Önümüzdeki hafta başından çocuklarımız ve gençlerimiz okullarına kavuşacak. Tüm gayretimiz onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamaktır.

Okullarda kalabalık ortam oluşmaması için tedbirleri ve rehberleri uygulayacağız. Bunun için endişelenen velilerimiz olabilir. Önce veliler olarak tedbirlere uymalıyız. Hep birlikte çaba gösterirsek zil sesinden sonra alarm sesi gelenleri haksız çıkarırız. Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden büyük olacak.

Bilim Kurulu yeni dönemde hiçbir şekilde okulların kapanmasını gündemine almak istemiyor. Salgın okulların kapanma sebebi olmayacak çünkü artık aşı var.

Vakaların en yoğun yaş grubu 15-45 arasıdır. Vaka sayısı bu nedenle yükseliyor. Aşılar 12 yaş üstü de 15 yaş üstünde olduğu gibi tercihe bağlı yapılabilir. Avrupa ülkelerinde bizden fazla aşı yapan Almanya dışında başka bir ülke yok. Kısıtlamaları bu dönemde gündemimize almadık. Alışveriş merkezleri, restoran ve kafeler için test şartı gündemde yok.

Aşılanmayanların okula alınmama gibi bir durumu olmaz. Öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının giderek arttığını görüyoruz. En az bir doz aşısını yaptırmış öğretmen ve çalışanların oranı yüzde 88, iki doz aşısını tamamlayanların sayısı ise yüzde 75’i buldu.”

BAKAN ÖZER: “OKULLARIMIZ SON KAPATILAN YERLER OLMALIDIR”

Milli Eğitim Bakanı Özer’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır. Yüz yüze eğitime geçilmesi artık bir tercih olmaktan çıkmış, artık zorunluluk haline gelmiştir.

Okullarımızda ihtiyaç duyulan dezenfektan temizlik malzemelerini tüm okullarımıza gönderdik. 2021-2022 öğretim yılına hazırlık döneminde okullarımızın bu sürece hazırlanması için 650 milyon TL’yi okullarımıza gönderdik.

Lütfen belirlediğimiz kurallara harfiyen uyalım. Bu kurallara uyalım ki okullarımız bir daha kapanmasın. Süreç tüm paydaşları ilgilendiren bir süreçtir.

Yaklaşık 2,5 milyon öğrenci ve 165 bin öğretmenimiz sahada. Aşı olmasa bile PCR’la ilgili bize intikal eden bir problem yok.”

YÖK BAŞKANI: “YÜZ YÜZE EĞİTİM FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ”

YÖK Başkanı Özvar’ın açıklamalarından satır başları:

“Salgın sebebiyle eğitim öğretim faaliyetlerimizi uzaktan yapmaya karar verdik. Salgının ilanından itibaren Türkiye’deki bütün üniversiteler salgına karşı çok hızlı bir reaksiyon göstererek bütün derslerini dijital hale getirmek suretiyle öğrencilerine hizmet vermeyi sürdürdüler.

Şimdi yeni bir akademik yıla giriyoruz. Bu ayın sonlarına doğru belki ekim ayının başında üniversitelerimizi açmış olacağız. YÖK olarak üniversite olarak eğitim faaliyetlerini yüz yüze sürdürme kararı almış olduk. YÖK olarak biz yüz yüze eğitim faaliyetlerini sürdürmek istiyoruz.”