Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde “İki Toplantı” süreci ilerlerken Dışişleri Bakanı Wang Yi, pazar günü yaptığı açıklamada, Çin’in Covid-19 salgını sırasında küresel seyahati kolaylaştırmak için dijital bir sağlık sertifikası sistemi oluşturmaya çalıştığını belirtti.

13. Ulusal Halk Kongresi sırasında sanal bir basın toplantısında konuşan Wang, dijital sağlık sertifikası programının ülkelerin yolcuların nükleik asit test sonuçlarını ve aşı geçmişlerini karşılıklı olarak doğrulamasına olanak tanıyarak “sağlıklı ve güvenli bir dolaşım için düzenlenmiş yeni bir sistem” olacağı ifadelerine yer verdi.

Wang, Çin hükümetinin programa uluslararası ortaklarla katılacağını, ancak hangi ülkelerin dâhil olduğunu, programın hangi gelişim aşamasında veya ne zaman uygulamaya konulabileceğini hakkında bilgi vermezken, dijital sağlık sertifikalarının “kişisel bilgileri tamamen koruyacağını” da sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin açıklamaları hem Çin’de hem de yurt dışında, kitlesel Covid-19 aşılamaları ilerleme kaydettikçe ülkelerin seyahat kısıtlamalarını gevşetmeye yönelik adımlar atmaya başlanacağının habercisi olarak yorumlandı. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın (ÇHSDK) bir üyesi olan Zhu Zhengfu, Çin’in böyle bir uygulama ile yurt dışından ülkeye girişleri kolaylaştırabileceğini söyledi. Zhu, kısa süre önce yerel basına verdiği demeçte uluslararası gelişlerin hem negatif nükleik asit testi sonucu hem de aşı pasaportu taşımaları halinde zorunlu 14 günlük karantina önlemlerinden muaf tutulabileceklerini söyledi.

Dijital Uluslararası Seyahat Sağlık Sertifikasının örnek görüntüdeki gibi gözükeceği tahmin ediliyor.. Kaynak: WeChat “领事直通车 ” ( NOT:  Söz konusu belge örneğinin geçerliliği yoktur. )

AŞILAMA SÜRECİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Çin Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili ilk açıklamayı, kasım ayında gündeme taşımış ülkelerin yolcuların sağlık bilgilerini karşılıklı olarak tanıması için bir sistem üzerinde çalışıldığı yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, o dönemde sistemin erken bir aşamada olduğunu ve uluslararası iş birliği inşa edilerek, kişisel verilerin korunmasını sağlamaya odaklanacağının altını çizmişti.

Bununla birlikte seyahat kısıtlamalarındaki herhangi bir gevşemenin, ülkelerin aşılama programındaki ilerlemesine bağlı olacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Geçen hafta, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu kıdemli üyesi Zhong Nanshan, ülkenin 1,4 milyar insanın yüzde 40’ını haziran ayı sonuna kadar aşılamayı hedeflediğini duyurdu.

Mart ayının ilk haftasında benzer bir açıklama Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’den gelmişti. Ursula von der Leyen 17 Mart’a kadar Avrupa vatandaşlarının Covid-19 test geçmişlerini içerecek bir “Dijital Yeşil Geçiş” sistemi oluşturmak için yasa tasarısını tanıtmıştı. Benzer çalışmaların Güney Kore, Singapur ve Tayland da gündemde olduğu biliniyor.