İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2016 yılında 5 bin 428 olan Sahil Güvenlik personel sayısını 15 Temmuz’dan sonra yaptığımız arınmaya rağmen bugün itibarıyla yüzde 33’lük bir artışla 7 bin 217’ye çıkardık.” dedi.

Soylu, Sahil Güvenlik Komutanlığının kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir başkanlığındaki Sahil Güvenlik Komutanlığı personelini makamında kabul etti.

Burada konuşan Soylu, köklü mazisi 1886’da Kordon Bölüklerinde başlayan Sahil Güvenliğin gerek kaçakçılık ve uyuşturucuyla mücadelede gerek düzensiz göçün önlenmesinde gerekse deniz canlılarının ve denizlerin temizliğinin muhafazasında önemli rol üstlendiğini belirtti.

Bir devletin kurum ve kuruluşlarının, milletin ve medeniyet aklının bir yansıması olduğunu vurgulayan Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

“Eğer bizim Sahil Güvenlik Komutanlığımız, Ege’de hayat kurtarıyor da başka ülkelerin teşkilatları o mazlumları ölüme terk ediyorsa, aradaki bu fark, aziz milletimizin karakterinden, kalbinin ve medeniyetinin temizliğinden ayrıca mesai arkadaşlarımızın hem insanlığa hem de mesleklerine olan sadakatinden kaynaklanmaktadır. Keza bu teşkilat, küresel göçü yönetirken, düzensiz göçle mücadele ederken, her türlü kaçakçılıkla her türlü suçla her türlü kanun dışı eylemle mücadele ederken, uyuşturucu ticaretiyle kıyasıya mücadele ederken, uluslararası ölçekte başarılı olabiliyorsa hem kendi kabiliyetleri, mahareti, hem devletimizin gücü hem de dünyadaki her denizcinin üniformasındaki üç çizgiden birinin, bu millete ait bir zaferi temsil etmesinin verdiği öz güvenden dolayıdır.”

Bakan Soylu, Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının köklü ve dünyanın kendi alanlarında önde gelen kurumları olduğuna işaret ederek, bu kurumların tecrübelerinin kolay birikmiş tecrübeler olmadığının altını çizdi.

Soylu, “Sadece parayla pulla yatırımla oluşmuş yapılar değildir. Bu kurumlar, büyük bir devlet aklı, medeniyet aklı ve hafızasıdır. Dolayısıyla bunları korumak, geliştirmek ve gelecek nesillerimize daha güçlü şekilde bırakmak zorunluluğumuz vardır.” diye konuştu.