“Türklerin Anadolu’ya girişinin kapısı” olarak nitelendirilen Bitlis’in Ahlat ilçesinde açılan Arkeoloji Müzesi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) kısıtlamalarının ardından başlayacak normalleşme sürecinde ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve her biri sanat eseri özelliği taşıyan yaklaşık 8 bin 200 mezar taşının bulunduğu Selçuklu Meydan Mezarlığı’nın yanına inşa edilen müze, 2008 yılından bu yana turistlere ev sahipliği yapıyor.

Kalkolitik, Erken ve Orta Tunç ile Urartu, Roma, Helenistik, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müze, mezarlıkla bütünleşerek ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Çağdaş müzecilik anlayışıyla tasarlanmış bölümleriyle ziyaretçilerini etkileyen müze, tarihi dönemlerini yansıtan canlandırma birimleri, Sultan Alparslan’ın balmumu heykeli ve Malazgirt Savaşı’na ait görseller ile cezbediyor.

İtalya’daki Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda “Sakin Şehir” unvanını alan Ahlat’ta 3 yıl önce hizmete açılan, şimdiye kadar 200 bin kişiyi ağırlayan müze, tarihi yapıları ve kümbetleriyle adeta açık hava müzesi konumundaki ilçeye gelen ziyaretçilerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor.