China Daily

Hindistan’ı kasıp kavuran Covid-19 salgını, Başbakan Narendra Modi’nin önerdiği “Hint Rüyası”nın başarılabilir olup olmadığı sorusunu doğurdu. Hindistan’ın salgın nedeniyle çöken ilk ülke olabileceği dünyayı kaygılandırıyor. Bu küresel bir felakete yol açabilir. Birçok Hintli Hindistan’ın Modi’nin “Hint rüyası”nda öncü bir güç olabileceği, 21. yüzyılın Hint yüzyılı olacağı umutlarını besliyor.

Hindistan’ın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 2017 ve 2018’de sırasıyla yüzde 7,2 ve 7,4 büyüdü, bu aslında büyük ekonomiler arasında dikkate değer bir performans ve ondan sonra Modi hükümeti dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olarak Japonya’nın yerini alma sözü verdi.

Ama büyüme kısa sürede, ülkenin yüksek işsizlik oranı, artan borçlar ve zayıf altyapı tesislerinin baskısı altında 2019’da yüzde 5’in altına düştü. Modi hükümeti telaş içinde milliyetçilik kartını oynadı ve Çin ile sınır anlaşmazlığını iç kamuoyunun dikkatini başka yöne kaydırmaya çalışmak için kullandı, ama bu sadece Hindistan’ın ekonomik sorunlarını daha da kötüleştirdi.

Salgın Hindistan’ın ekonomik zorluklarını daha da ağırlaştırdı.

OECD Hindistan ekonomisinin geçen yıl yüzde 9,9 oranında küçülmüş olabileceğini tahmin ediyor. Ağır salgın durumu da dikkate alındığında, ülkenin ekonomisi muhtemelen bu yıl da daralmaya devam edecek ve Modi’nin “Hint rüyası”nı artan bir şekilde ulaşılamaz hale getirecek.

TÜM KAYNAKLAR SEFERBER EDİLMELİ

Hindistan’ın zayıf kamu sağlığı sistemi ile halkın dikkatli davranmaktan vazgeçmede acele etmesi ve neredeyse bütün gerekli salgın önleme ile kontrol önlemlerini terk etmesi ülkede virüs bulaşması ve ölümlerin artışının sorumlusu. Birkaç yeni virüs varyantının da ortaya çıkması durumu daha da kötüleştirdi.

Tıbbi oksijen gibi gerekli tıp malzemelerinin kıtlığı sorunu çözülemezse, her gün yeni hasta sayısı 300 binden yarım milyona yükselirken, ülkenin kamu sağlığı sisteminin çökmesi sadece an meselesi. Bu durum istifa çağrıları ile karşılayan Modi için nihai test ve aynı zamanda ülkenin yönetişim yetenekleri için de test demek.

Ancak siyasi istikrarsızlık, yeni koronavirüslerin bulaşma zincirini kırmak için çok gerekli olan ulusu birleştirmeyi daha da zorlaştıracak. Modi yönetimi virüsle savaşmak için bütün kaynaklarını seferber etmek zorunda. Ayrıca diğer ülkelerin Hindistan’ın ümitsiz yardı çağrılarına yanıtları Hindistan’ın gerçek dostlarının kimler olduğunu gösterirken, bu fırsatı dış politikalarını gözden geçirmek için kullanmalı.