Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’de mutlak yoksulluğun ortadan kaldırılmasına dair en kapsamlı belge olan Beyaz Kitap yayımlandı. Çin’in elde ettiği başarıları “mucize” olarak tanımlayan uzmanlara göre gerek salgınla mücadele gerekse yoksulluğun ortadan kaldırılmasında Çin Komünist Partisi hayati bir role sahip.

Çin’de mutlak yoksulluğun ortadan kaldırılmasına dair detaylı verileri içeren “Yoksulluğun Azaltılması: Çin’in Deneyimi ve Katkısı” başlığını taşıyan Beyaz Kitap, salı günü yayımlandı. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. Yılına denk gelen Beyaz Kitap’ta verilen bilgilere göre, uzun erimli mücadele sonucunda 98,99 milyon kırsal bölge sakini, 832 yoksul ilçe ve 128 bin fakir köy mutlak yoksulluktan kurtarıldı. Belgede ayrıca, mutlak yoksulluktan kurtarılan bölgelere sağlanan temel eğitim, sağlık, konut, içme suyu ve yaşlılar için sigorta sistemleri hakkında bilgiler verildi.

Devlet Konseyi Enformasyon Bürosu Bakanı Xu Lin, salı günü yaptığı açıklamada, yoksulluğun azaltılmasının merkezinde Çin Komünist Partisi ve 2012’deki Ulusal Kongre kararlarının yer aldığını dile getirdi. Xu, elde edilen başarının dünyadaki yoksullukla mücadeleye teorik ve pratik olarak katkı sunduğunun altını çizdi.

Dünya Bankası’nın uluslararası yoksulluk standartlarına göre, Çin’de yoksulluktan kurtarılan nüfus, aynı dönemde yoksulluktan kurtarılan küresel nüfusun yüzde 70’inden fazlasını oluşturuyor. Bununla birlikte Çin, Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin yoksulluğu azaltma hedefine öngörülenden 10 yıl önce ulaştı.

UZMANLAR ÇKP’NİN ROLÜNE DİKKAT ÇEKİYOR

Çin’in yoksullukla mücadelesinde elde edilen başarıyı konu alan Beyaz Kitap, ülke medyasında da gündemin ilk sırasında yer aldı. Gansu eyaleti Parti Okulu profesörü Song Guiwu Global Times’a verdiği demeçte, ÇKP’nin merkezi rolüne dikkat çekerek “Başarılı bir mücadele sağlamak için örgütsel sistemdeki tüm kaynaklar seferber edildi.” dedi.

Hükümetin yoksullukla mücadele için kaynak havuzdan fon ayırdığına ve yerel birimlerin fon tahsisinden sorumlu olduğuna işaret eden Song konuşmasının devamında “Çin, hükümet yatırımlarını artırarak ve hükümet dışı fonları çekmek için sermaye piyasalarını teşvik ederek yenilikçi bir şekilde yoksulluğun azaltılmasına kaynak sağladı.” ifadelerini kullandı.

KARMAŞIK ULUSLARASI ORTAMA RAĞMEN

Çin’in yoksullukla mücadeledeki organizasyon kabiliyetine vurgu yapan Kuhn Vakfı Başkanı ve Çin Reformu Dostluk Madalyası sahibi olan Dr. Robert Lawrence Kuhn, “ÇKP’nin liderliği ve örgütsel kapasitesi yeni tip koronavirüs salgının kontrol altına alma ve yoksulluğu ortadan kaldırmanın ortak köküdür.” yorumunda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Savaşı Durdurmak ve Irkçılığı Bitirmek İçin Şimdi Harekete Geçin isimli grubun dış ilişkiler analisti Brian Becker ise “Son yıllardaki karmaşık ve uluslararası siyasi ortam göz önüne alındığında yoksulluğun azaltılması ve Çin’in modernizasyonu dikkate değer başarıdır. ÇKP’nin liderliği altında buluşan ülke insanların yaşam standartlarını yükseltmek için seferber oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin de Türk medyası için kaleme aldığı makalede Beijing yönetiminin elde ettiği başarının dünyaya nasıl yansıdığına dair şu bilgileri verdi:

“Kurucu üye olarak Çin, BM “Yoksulluğu Ortadan Kaldırma İttifakı’na katılmış ve Çin Uluslararası Yoksulluğu Azaltma Forumu ile yoksulluğu azaltma deneyimlerini paylaşmıştır. Aynı zamanda 30’dan fazla ülkesinde 200’den fazla kalkınma iş birliği projesi gerçekleştirmiştir. Son yıllarda Çin, 61 milyar doları üzerinde dış yardımda bulunmuş ve 3 bine yakın yardım projesi paketi sağlamıştır. Covid-19’un küresel kişi başına gelirin yüzde 3,6 gerilemesi ve yaklaşık 100 milyon insanın aşırı yoksulluğa tekrar düşmesine neden olacağı gerçeği üzerine, Çin kapsamlı bir şekilde pandemi ile mücadelede uluslararası iş birliği gerçekleştirmektedir. G-20 ülkelerinin borç erteleme inisiyatifini tam olarak yerine getirmesiyle birlikte önümüzdeki iki yıl içinde dünyadaki tüm ülkelerin yoksulluğu azaltma çabalarını aktif bir şekilde desteklemek için 2 milyar dolar tutarında uluslararası yardım sağlanmış olacaktır.”