Çin Medya Grubu’na bağlı CGTN Düşünce Kuruluşu bugün yeni koronavirüsün şimdiki durumuna dair bir analiz raporu yayımladı. Raporda tespit edilen vaka, ölüm ve yapılan aşı sayıları gibi salgının kriter göstergeleri bakımından dünyada iki kutuplaşma eğilimi ortaya çıktığı belirtiliyor. Salgınla mücadele sürecinde hükümetler belirleyici rol oynamaktadır. Mücadele performansını yansıtan 5 endeksten 3’ünde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) en son sırada yer alıyor.

ABD’nin Johns Hopkins Üniversitesi’nin sitesi, Our World In Data ve Pharmaceutical Technology tarafından yayımlanan istatistik verileri temelinde hazırlanan raporda, toplam vaka sayısı, yeni tespit edilen vaka sayısı, toplam ölüm sayısı, uygulanan aşı sayısı ve salgının kontrol altına alınma süreci dahil, dünyanın 51 ülkesinde 14 Temmuz itibarıyla toplanan veriler analiz edildi.

ABD “EN ZAYIF PUAN” ALAN ÜLKE

Dünyada 3 ülkede tespit edilen vaka sayısı 15 milyonu geçti. Bu 3 ülke arasında ABD, Hindistan ve Brezilya yer alıyor. En az vaka bulunan ise Yeni Zelanda, Avustralya ve Vietnam.

Mevsim olarak en çok Hindistan, Brezilya ve ABD’de yeni vakalar tespit edildi, en az tespit edilen 3 ülke ise Yeni Zelanda, Çin ve Singapur.

ABD, Brezilya ve Hindistan dahil 3 ülkenin her birinde 400 binden fazla ölüm görüldü. En az ölüm veren ise Yeni Zelanda, Singapur ve Vietnam oldu.

Kullanılan aşı sayısı 50 milyonu aşan 3 ülke arasında Çin, ABD ve Hindistan bulunuyor. En az aşılanma ise Vietnam, Irak ve Yeni Zelanda’da oldu.

Günlük yeni vaka sayısı 5 bini aşan ABD, Brezilya ve Rusya oldu. 19 ülkede 500 gündür günde 5 binden az vaka görüldü.

Söz konusu 5 göstergeye göre ABD salgınla mücadelede en ciddi meydan okumayla karşı karşıya bulunuyor. ABD’de 34 milyon vaka tespit edildi ve 600 binden fazla can kaybı verildi.

İKİ KUTUPLAŞMA

CGTN’nin raporuna göre, gelişmekte olan ülkelerden Brezilya ve Hindistan da ciddi salgın durumuyla karşı karşıya bulunuyor ve toplam vaka ile yeni tespit edilen vaka sayısı bakımlarından ilk sıralarda yer alıyor. Avrupa’daki durum da iyimser edici değil. Fransa, İngiltere ve İtalya’daki durum da ciddi boyutta.

Avrupa ülkelerinde hükümetlerin kentleri kapatma kararına karşı çıkan protesto eylemleri salgınla mücadele çalışmasını zorlaştırırken, Brezilya ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerdeki kalabalık nüfus, zayıf kamu sağlık tesisleri ve iklim koşulları artı Delta mutasyonu durumu daha da ağırlaştırdı.

Veriler, özel coğrafi konumu, nispeten düşük nüfus yoğunluğu ve aktif tedbirler sayesinde Yeni Zelanda ve Avustralya’nın salgından en az etkilenen 2 ülke olduğunu gösteriyor.

Çin, Güney Kore, Singapur ve Vietnam gibi Asya ülkeleri, etkin önlemlerle toplam vaka sayısı, ölüm sayısı ve salgını kontrol etme süreci gibi alanlarda iyi sonuç elde etti.

ÇİN, YENİ VAKA SAYISI EN AZ OLAN ÜLKE 

Çin, örnek ülkeler arasında en az yeni vaka tespit edildiği ve en çok aşı uygulandığı ülke. 1,4 milyar nüfusa sahip ülkede salgının etkin şekilde kontrol altına alınması, Çin’in önleme ve tedavi etme dahil tam prosedürde güçlü tedbirler almasına bağlıdır. Örneğin salgının ortaya çıktığı ilk günlerde Çin derhal harekete geçip sıkı seyahat kontrolü ve karantina politİkası uyguladı, büyük çaplı nükleik asit testi gerçekleştirildi, herhangi bir vakayla yakın temasta bulunanları takip etme mekanizması hayata geçirildi.

Bunun yanı sıra Çin, kendi bilimsel araştırma gücüne dayanıp aşı geliştirmede hızla ilerleme elde etti ve ülke genelinde aşılama planı uygulandı. Şimdiye kadar toplam 1,4 milyar aşı kullanıldı. Ayrıca Çin 100’den fazla ülke ve uluslararası örgüte 500 milyondan fazla aşı ve aşı suyu sağladı. Bu, dünyanın toplam aşı üretiminin altıda birini oluşturuyor.

Henüz aşı dağıtımında eşitsizlik bir gerçektir. Rapora göre, buna rağmen hükümetler güçlü tedbirlerle salgının yayılmasını önleyebilir.