İsrail yönetimi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen okulların açılmasına ve yüz yüze eğitime 1 Eylül’de başlanmasına karar verdi.

İsrail kabinesi, dün gece yaptığı toplantıda Eğitim Bakanlığının 1 Eylül’de ülkedeki tüm okullarda eğitime başlanması planını onayladı.

Plan doğrultusunda velilerin onayı alınmak kaydıyla 12 yaş üstü öğrencilere okullarda Covid-19 aşısı yapılacak.

12 yaş altı öğrencilerden ise okula alınabilmeleri için en fazla 48 saat önce yapılmış Covid-19 testinin negatif olduğunu gösteren sonucu ibraz etmeleri istenecek.

Bu doğrultuda, velilere hızlı test kiti ücretsiz olarak dağıtılacak.

Öğretmenler ve personeller ise aşı oldukları belgeyle ya da Covid-19 testinin negatif olduğunu gösteren test sonucunu ibraz ettikten sonra okula alınacak.

Delta varyantının etkisiyle İsrail’de Covid-19 salgını yeniden hızla yayılmaya ve hastaneler üzerindeki yük giderek artmaya başladı.

Yaklaşık 9,3 milyon nüfusa sahip ülkede haziran başında 200’e kadar düşen aktif Covid-19 vaka sayısı bugün itibarıyla 65 bin 780’e yükselmiş durumda.

Ülkede vakaların artmasıyla haziranda 30’a kadar düşen ağır hasta sayısı 669’a çıkarken, salgın nedeniyle 6 bin 830 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı ise 990 bini geçti.