Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD Başkanı Joe Biden, salgını Çin karşıtlığı için kullanırken selefi Trump’ı aratmıyor. Beyaz Saray son yaptığı açıklama ile virüsün kaynağına ilişkin tartışmaları yeniden başlattı. Beijing yönetiminden iddialara yanıt ise gecikmedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ABD Başkanı Joe Biden yönetimi altında Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) dönüş yapan Washington yönetimi son yaptığı açıklama ile tıpkı selefi Trump gibi salgını Çin karşıtı politikalarının enstrümanı olarak kullanacağı sinyalini verdi.

Beyaz Saray’ın salgınla mücadeledeki baş danışmanı Andy Slavitt, Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte DSÖ’nün Çin’de yaptığı araştırmaların yeterince şeffaf olmadığı savunarak yeni bir inceleme sürecinin başlatılması gerektiğini dile getirdi. 74. Dünya Sağlık Asamblesi’nin (DSA) başlamasından önce yayımlanan ve sözde ABD istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde ayrıca Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki üç çalışanın 2019 yılının Kasım ayında Covid-19 semptomları gösterdiği ileri sürüldü.

BEIJING KARŞITI HAVA ESTRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Reuters haber ajansı ise DSÖ’nün Çin’de yaptığı araştırmalara katılan Hollandalı virolog Marion Koopmans’ın yeni bir araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Buna karşın hafta içinde Global Times gazetesinin sorularını yanıtlayan Koopmans, Washington’a benzer şekilde Çin’i suçlamak yerine araştırmaların daha geniş bir alanı kapsamasını gerektiğinin altını çizdi.

Koopmans, Covid-19’a benzer vakaların daha önce görüldüğü İtalya’nın kuzeyi ile yarasaların incelenmesi için diğer Asya ülkelerini işaret etti. Global Times’a konuşan ve DSÖ’deki araştırmaların parçası olan Çinli uzmanlar ise Washington yönetiminin uluslararası kuruluşlara yapacakları ödemeler üzerinden Beijing karşıtı bir hava estirmeye çalıştığını açıkladılar.

İNCELEMELERİN YENİ ADRESİ ABD OLMALI

ABD’nin Çin’e dönük yeni hamlesinin nasıl sonuçlanacağı henüz belirsizliğini korurken, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus “sızıntı iddialarının” araştırmaya muhtaç olduğunu söyledi. Hubei Günlük gazetesine konuşan uzmanlar ise hâlihazırda zaten böyle bir araştırmanın yapıldığını ve sonuçlarının yayımlandığını anımsatarak Ghebreyesus’u “sorumsuzlukla” suçladı. Benzer şekilde Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi Genel Direktör Yardımcısı Feng Zijian da yaptığı açıklamada 26 Mart tarihli raporlar bu konuya son noktanın konduğunu ve bu tip bilimsel araştırmaların “bir gecede” neticelendirilemeyeceğini söyledi.

Beyaz Saray yönetiminin iddialarına yanıt veren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian ise ABD’yi ciddiyete davet ederek bir araştırma gerekiyorsa bunun ABD’yi de kapsaması gerektiğini dile getirdi. Çinli diplomat bu bağlamda “ABD, Çin gibi bu konuda açık ve net olmak istiyorsa, DSÖ uzmanlarının Fort Detrick’teki ABD askeri üssüne ve dünyanın çeşitli yerlerindeki ABD biyolojik laboratuvarlarına davet edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

TAIWAN KARTI BOŞA ÇIKARILDI

Covid-19’un kaynağı üzerinden Çin karşıtı kampanyasına hız veren ABD’nin Taiwan kartı bir süre önce boşa çıkmıştı. Taiwan Adası’nın DSA’ya katılmasının reddi sonrası açıklamada bulunan Çin Devlet Konseyi Taiwan İlişkileri Ofisi Sözcüsü Cu Fınglian, uluslararası toplumun “Tek Çin” ilkesine saygı göstermesinden memnuniyet duyduklarını aktarmıştı.

Taiwan Adası’nın toplantı gündemine katkısının engellenmesinin Covid-19 ile mücadele alanındaki küresel çabalara zarar verdiği eleştirilerine yanıtlayan Cu, “Salgınla mücadelede uluslararası uçurum yaratıldığı iddiası siyasi bir yalandır. Bu Demokratik İlerleme Partisi’nin bölücülük arayışı için öne sürdüğü bir bahanedir.” ifadesini kullanmıştı.