Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD),  salgının kaynağı meselesini siyasileştirmesinin ahlak dışı olduğu ve bu yöntemin başarısızlıkla sonuçlanacağı bildirildi.

Son günlerde dünya basınında yer alan haberlerde, İngiltere’de yayın yapan The Lancet dergisine bağlı Covid-19 komitesinin salgının kaynağını aydınlatma çalışmalarından sorumlu özel ekibindeki bazı ABD’li uzmanların tehdit edildiği, hatta bilimsel delillerle kanıtlanan “yarasaların Covid-19’un taşıyıcısı olduğu” görüşünden vazgeçerek “virüsün laboratuvardan sızdırıldığı” iddiasını desteklemeleri yönünde baskıya maruz bırakıldığı belirtildi. Ekibin bazı üyelerinin bilimsel yaklaşımlarını değiştirmek istemedikleri için istifa etmek zorunda kaldıkları kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

ABD’nin, salgının kaynağı meselesini siyasileştirmesinin ahlak dışı olduğunu ve bu yöntemin başarısızlıkla sonuçlanacağını vurgulayan Çinli Sözcü Wang Wenbin şunları söyledi:

“Salgının kaynağını aydınlatma, ciddi bir bilimsel konudur. Uluslararası bilim insanları konuyu işbirliği içinde ele almalıdır. Ancak bir süredir bilimi ve gerçekleri göz ardı ederek, istihbarat kuruluşlarının salgının kaynağı hakkında soruşturma yapmasını talep eden ABD tarafı, şimdi de uluslararası bilim çevrelerine el atıyor. ABD, bilim insanlarını kendi hegemonyası altına almaya ve kendine boğun eğdirmeye çalışıyor. Bu, bilime ve özellikle salgının kaynağını aydınlatmaya yönelik küresel çabalara ciddi bir müdahale teşkil etmekle beraber insanlığın adaletine karşı bir meydan okuma ve karalamadır. ”

Wang Wenbin, ABD’nin bu tutumunu bırakıp Fort Detrick ve dünya çapında açtığı diğer 200’den fazla laboratuvardaki gerçekleri derhal aydınlatması çağrısı yaptıklarını aktardı.