Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sekreteryası kısa süre önce yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının kaynağının aydınlatılmasına yönelik çalışmalarda dikkate alınacak yeni planı açıkladı. Bu plan, Çin dâhil birçok ülkenin tutumuyla bağdaşmıyor. Şimdiye kadar DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a mektup yazarak salgınının kaynağının siyasileştirilmesine karşı çıkan ülke sayısı 55’e yükseldi.

Çin, salgın hakkında DSÖ’ye en erken rapor sunan ülke olmakla beraber salgının kaynağının aydınlatılması konusunda hep açık ve şeffaf bir tutum sergilemiş, hatta DSÖ uzmanlarını araştırma yapmaya iki kez davet etmiştir. Uzmanlar, ziyaretlerinde Wuhan Viroloji Enstitüsü dâhil birkaç biyoloji laboratuvarını ziyaret etti ve Çinli personelle kapsamlı ve içten bir şekilde bilgi alışverişinde bulundu. Yabancı uzmanlar, ziyaretle ilgili değerlendirmelerinde “Gitmek istediğimiz her yere gittik ve görüşmek istediğimiz herkesle görüştük.” dedi.

Salgınla mücadele konusunda dünyanın en başarısız ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), uluslararası toplumda kuşku ve yoğun tepkiye yol açan birçok konu ile bağlantılı. Ayrıca tespit edilen toplam vaka ve ölümlerin sayısı bakımından ABD dünyada ilk sırada. Bu yüzden salgının kaynağını aydınlatma çalışmalarının odağı şimdi de ABD olmalı.

ABD’deki biyolojik silah üretim üssü Fort Detrick Laboratuvarı 2019 yılının Temmuz ayında neden birdenbire kapatıldı? Laboratuvarın kapatılmasının, ABD’de meydana gelen elektronik sigara hastalığı dâhil solunum yolu hastalıklarıyla bir alakası var mı? Uluslararası toplumun ileri sürdüğü söz konusu sorulara ABD’den hâlâ cevap gelmedi.

ABD’den cevap bekleyenlerin başında Çin halkı geliyor. Yaklaşık 750 bin Çin vatandaşının imzasını taşıyan bir mektup dün Global Times gazetesinin internet sitesinde yayımlandı. Mektupta, ABD’den Covid-19 salgınının kaynağına ilişkin araştırmalar konusunda üzerine düşeni yapması istendi ve ABD’deki Fort Detrick başta olmak üzere tüm viroloji laboratuvarlarının soruşturulması gerektiği bildirildi.

Artık ABD’nin uluslararası toplumun çağrısına uygun bir cevap vermesi ve DSÖ uzmanlarını araştırma yapmak üzere bir an önce davet etmesi gerekiyor.