China Daily / Jia Kang

Aralıkta toplanan Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı, Çin’in üç cephede baskıyla yüz yüze olduğunu söyledi -azalan talep, arz şokları ve zayıflayan beklentiler- bunun en önemli nedenlerinden biri, Covid-19 salgını.

Çin’in sıfır vaka politikası yani enfeksiyonları kontrol altına almak için zamanında önlem almak, bazı Batılı ülkelerin salgını kontrol altına almak için kitle bağışıklığı kazanma politikasından daha etkili olduğunu kanıtladı. Çin’deki görece düşük vaka ile ölüm sayıları ve ülkenin hızlı ekonomik toparlanması bunu kanıtlıyor. Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 2020’de yüzde 2,3 arttı, 2021’de ise yıllık bazda yüzde 8,1’e çıktı.

Sonuç olarak, Çin’in ekonomisi şimdi 114,4 trilyon yuan (18 trilyon dolar) büyüklüğünde. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ekonomisi de sağlıklı bir oranda büyüyor ve dünyanın en büyüğü olmaya devam edecek. Ayrıca, artan sayıda ülke, ekonomik toparlanmayı başarmak için salgınla ilişkili kısıtlamalarını gevşetiyor, çünkü Omicron varyantının görece hafif semptomlara sahip olduğuna ve yeni koronavirüsün diğer varyantlarından daha az tehlikeli olduğuna inanıyorlar.

ÇİN’İN SIFIR VAKA POLİTİKASI ÖRNEK OLMALI

Çin 4-20 Şubat arasında Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak ve binlerce yabancı sporcu ve yönetici -Çinlilerin yanı sıra- 17 günlük olimpiyatlara katılacak. Bu haliyle 4-13 Mart arasında Kış Paralimpik Oyunlarının takip edeceğe Kış Olimpiyat Oyunları, Beijing için sıfır enfeksiyon politikasına bağlı olduğu bir zamanda, özellikle ayrı ayrı yerlerde ortaya çıkan Delta ve Omicron vakalarının ortaya çıktığı koşullarda, büyük bir test olacak. Çin salgın öbeklerini kontrol altında tutmak için zamanında ve etkili önlemler alıyor. Bu Çin’in ve kitle bağışıklığı peşindeki ülkelerin salgını kontrol altına alma stratejileri farklı olduğu için birbirlerinden bir şeyler öğrenemeyecekleri anlamına geliyor.

Aslında kısmen farklı yerlerde ara ara vakaların ortaya çıkması nedeniyle ülke içinde sadece enfeksiyonları önlemek için etkin önlemler almaktan memnun olmayan Çin aynı zamanda ithal edilen enfeksiyon riskini en aza indirmek için de kural ve düzenlemeleri güçlendirdi.  Üretkenlik ve insanların yaşamına etkilerini en azda tutarken enfeksiyonların nasıl kontrol edilebileceği ile ilgili birkaç öneri sunalım.

Farklı resmi kurumlar salgını önleme önlemlerinin özel gruplar, örneğin sarı ve kırmızı kodlular üzerindeki etkileri ile ilgili ayrıntılı verileri daha iyi paylaşmalıdır ki, insanlar bir yeri ziyaret ettikleri her seferde kayıt yaptırmak zorunda kalmasınlar. Yetkililer küresel salgınlar karşısında, bunlar seyrek olsa bile, epidemolojik araştırmalar yapmak, köken takibi, kontrol ve karantina gibi hedefe yönelik adımlar atmalıdır.

ÇİN, BATI TIBBINI VE GELENEKSEL ÇİN TIBBINI BİRLİKTE KULLANDI

Yüksek teknoloji uygulamaları, epidemolojik araştırmalar ve acil durum planları ile rasyonel politika belirlemek Çin’de vaka ve ölüm sayılarını düşük tutmakta çok önemli bir rol oynadığı için, yetkililerin diğer şeylerin yanı sıra tıp çalışanları ve diğer çalışanlar için özel eğitimler vererek Covid-19‘la mücadele önlemlerini daha da güçlendirmek için deneyimleri kullanması gerekir. Aslında Beijing belediye yönetimi zaten, bölge ve daha üst düzey yetkililer herhangi bir salgına karşı acil müdahale etmek ve Kış Oyunlarının sorunsuz geçmesini sağlamak için planlar hazırlarken, bütün bölge yetkililerinin acil durum içinde olmalarını gerektirirken emirler verdi.

Yetkililerin ayrıca önceki deneyimlerden dersler çıkarması, şekilcilikle ve bürokrasiyle mücadele etmesi sorunları çözmek için her şeye tek biçimli yaklaşımdan vazgeçmeleri ve herkesin tıp hizmetlerine erişimini garanti altına almaları gerekir.

Çin salgınla mücadelede aynı zamanda, Batı tıbbını ve geleneksel Çin tıbbını birlikte kullanarak bazı yenilikçi ama etkili tedavi planları da formüle etti. Bu tür pratiklerin devam etmesi gerekir. Ayrıca, bağışıklığı güçlendirmek için mümkün olduğu kadar çok insanı aşı olmaya teşvik etmek çok önemlidir. Bu normal ekonomik faaliyetlerin devam etmesi, insanların koronavirüs endişesini yenmesi ve bütün toplum için dostça bir ortam oluşturmak için herkesin birlikte çalışması bakımından da önemlidir. Katı salgınla mücadele önlemleri yürürlükte iken normal ekonomik faaliyetleri sürdürmek zordur. Fakat Çin ekonomisini geliştirmek ve küresel rekabet gücünü devam ettirmek için dalgalı sularda ilerlemek zorundadır ve ilerlemeye devam edecektir.