China Daily / Wang Kaihao

Bahar Festivali’nde, “Jixiang ruyi”, tüm gün duyacağınız bir nimettir. Çincede, “size hayırlı günler ve her şeyin umulduğu gibi olması dileğiyle” anlamına gelmektedir. Yasak Şehir olarak da bilinen Beijing’deki Saray Müzesi’nde bir galeride bir tür dekoratif asa olan “ruyi” o kadar çok var ki olağanüstü talihli bir yer olmalı.

Shenwumen (Kutsal Hüner Kapısı) Galerisi’ndeki -Uğurlu Dilekler: Saray Müzesi Koleksiyonu’ndaki Ruyi Asaları- sergisi üç aylığına olmak üzere açıldı.  Ağaç, bambu, altın, yeşim taşı ve diğer malzemelerden yapılan 150 kadar ruyi, Yasak Şehir’in envanterindeki bu tür yaklaşık 2 bin parçadan sergi için seçildi. Burası, 1420’den 1911 yılına kadar Çin imparatorluk sarayıydı. Dekoratif kavisli nesneler, her ikisi de Çin kültüründe uğurlu totemler olan, başları genellikle bulutlara ve reishi mantarına benzeyen, uzun S biçiminde saplara sahiptir. 

Saray Müzesi Müdür Yardımcısı Ren Wanping, serginin medyaya açık ön izlemesinde yaptığı açıklamada, “(Ay) Yeni Yıl kutsamalarının fiziksel yansıması olarak, ruyi, insanların geleneksel kutlama kültürümüzü daha iyi anlamasına yol gösterecektir. İnsanlar şimdi daha fazla maskota sahipler ve ruyinin kültürel önemi, modern zamanlarda halk tarafından giderek unutuluyor. Bununla birlikte, temsil ettikleri iyi dilekler ve son model teknolojik ustalık nesiller boyu miras alınmayı hak ediyor.”  dedi.

Müzenin nesneler ve dekoratif sanatlar bölümünde yardımcı araştırmacı Zhang Linjie’ye göre, ruyi pençe şeklindeydi ve antik dönemde Çin’de sırt kaşıyıcısı olarak kullanıldı. Ancak daha sonra edebiyatçıların büyük beğenisini aldılar ve Song Hanedanlığında (960-1279) iç mekân dekorasyonu haline geldiler.

Ming (1368 – 1644) ve Qing (1644 – 1911) hanedanları döneminde, özellikle festivallerde, doğum günlerinde ve düğünlerde, bütün ülkeden saraya vergi olarak ödendiği için zorunlu hükümdarlık muskaları haline geldiler. Zhang, “Eserler yoluyla, insanlar, imparatorluk yıllarında Bahar Festivali’ni hükümdarlık ailelerinin nasıl kutladığını görür gibi olurlar.” açıklamasını yaptı.

YONGHE GONG’DA YENİ BİR SERGİ

İnsanların Ay Yeni Yılı’nda en büyük dileklerinden biri Covid-19 salgınını yenmek olabilir. Tıpla ilgili 90 kültürel eserin gösterileceği yeni düzenli bir galeri açıldı. Galeri, Yasak Şehir’in doğu tarafında yer alan Yonghe Gong’da (Ebedi Uyum Sarayı) bulunuyor. Sergi, imparatorluk hastanelerinden bitkisel ilaçlar, belgeler ve mühürlerin bulunduğu zarif tasarımlı 400 yıllık bir dolaptan, imparatorları ve imparatoriçeleri iyileştirmek için el yazısı reçetelere kadar Yasak Şehir’de sağlık sisteminin nasıl işlediğine dair panoramik bir görüş sunuyor. 

Qing Hanedanlığının son dönemlerinden kalma bazı Batı ilaçları, tıbbı cihaz ve hatta bir anatomik mikroskop örnekleri, kültürlerarası iletişimi sergiliyor. Müzenin saray yaşamı ve imparatorluk dini töreni bölümünde araştırmacı Guan Xueling, “Bu mirasın, bugün geleneksel Çin tıbbının gelişimine katkıda bulunacağını umuyorum.” ifadesini kullandı.

Devam eden koronavirüs salgınıyla mücadele Saray Müzesi’ni etkiliyor. Örneğin, yeni koronavirüsün yayılmasını kontrol altına alma çabaları kapsamında, ruyi sergisini ziyaret edeceklerin sayısında günlük bir sınırlama olacak. Müzenin çevrim içi platformları aracılığıyla yapılacak kayıtlarla 3 bini sabah ve 2 bini öğleden sonra olmak üzere günde 5 bin kişiye galeriyi ziyaret etmesi izni verilecek.

Resmi istatistiklere göre, Saray Müzesi’ni 2019 yılında 19,3 milyon kişi ziyaret ederken, Covid-19 salgının etkisiyle geçen yıl ziyaretçi sayısı keskin bir düşüşle 3,58 milyona geriledi. Bu düşüşte ayrıca müzenin 98 gün kapalı olması ve ziyaretçi sayısının kontrol edilmesi de etkili oldu. Bununla birlikte, ülkenin en çok ziyaret edilen müzesinin yöneticileri, tatil sırasında siber alem yoluyla koleksiyonlara ulaşmayı genişletme yollarını bulmaya çaba gösterdiler.

Ocak ayı sonundan bu yana, Çin’deki geleneksel Ay Yeni Yılı kutlamalarıyla ilgili çevrim içi konferanslar “WeChat” hesabı üzerinden müze tarafından düzenli olarak yayınlanıyor. Yasak Şehir’in mimari, koleksiyonlar ve manevi kültürel değerlerini gösteren daha fazla video klip, interaktif oyunlar ile çevrim içi sergiler, Bahar Festivali tatili boyunca görülecek.