Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012’de kaybettiği cumhurbaşkanlığı seçiminde yasa dışı finansman sağlamakla yargılandığı davada suçlamaları reddetti.

Paris Adli Mahkemesinde 20 Mayıs’tan bu yana devam eden davada eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, bugün mahkeme salonuna gelerek hakime ifade verdi.

40 yıldır siyaset yaptığını ve birçok seçim kampanyası yürüttüğünü ifade eden Sarkozy, 2012’deki seçim kampanyasını 2007’deki gibi yürüttüğünü ve söz konusu suçlamaları reddettiğini belirtti.

Aynı davada yargılanan diğer 13 sanık daha önce hakime ifade vermişti. Duruşmalar 22 Haziran’a kadar sürecek.

SUÇLU BULUNMASI HALİNDE 1 YIL HAPİS CEZASI ALMASI BEKLENİYOR

Sarkozy, 2012’de kaybettiği cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin seçim kampanyasında yasa dışı finansman sağlamakla suçlanıyor.

Seçim harcamalarının parti faaliyeti gibi gösterilip Sarkozy’nin seçim kampanyasında yasal sınır olan 22,5 milyon Euro’nun üzerine çıkılmasının önüne geçildiği ileri sürülüyor.

Sarkozy, seçim kampanyasının finansmanı sırasında, tanıtım ve halkla ilişkiler kampanyasını yürüten Bygmalion şirketinden sahte fatura almakla ilgili şirket de Sarkozy’nin masraflarını gizlemek için sahte fatura düzenlemekle suçlanıyor.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı’nın bu davada suçlu bulunması halinde 1 yıl hapis ve 3 bin 750 Euro ceza alacağı belirtiliyor.

Sarkozy, 1 Mart’ta yolsuzlukla suçlandığı “telekulak” davasında, 2 yılı tecilli olmak üzere 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.