2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Bilimler Akademisi’nin PNAS adlı yayın organında yayımlanan bir tezde, “Burada en büyük ölçekte, yapay ve kopyalanabilir yaşam formunu ürettiğimizi bildiriyoruz.” ifadesi yer aldı.

Tezde, “Araştırmamız sırasında 29,7kb uzunluğunda SARS benzeri koronavirüsün tasarlanması, sentezlenmesi ve canlandırılması tamamlandı.” ifadesi yer alıyor. Tezde ayrıca, SARS-koronavirüsünün farelerde bulaşıcı olduğu ve insanların solunum epiteline de bulaşabileceği kaydediliyor.

“Koronavirüsün Babası” olarak adlandırılan, ABD North Carolina Üniversitesi Epidemiyoloji Bölümü’nden Profesör Ralph S. Baric’in imzasını taşıyan söz konusu tezde, “Ekibimiz, çeşitli SARS benzeri koronavirüsleri tasarlayıp üretebilir.” vurgusu yapıldı.

Otuz yıl süren bir araştırma 1989 yılında virüslerin rekombinasyonu üzerindeki araştırma bulgularını açıklayan Baric, moleküler biyolojik yollarla farklı koronavirüslerin rekombinasyonu, klonlanması ve üretilmesi çalışmalarına başladı.

Verilere göre, 1983 yılından itibaren Baric’in katılımıyla yayımlanan 400’den fazla tezin 268’i koronavirüs ile alakalı. Otuz yıllık araştırmalarında Baric ve ekibi, SARS benzeri koronavirüsleri yapay olarak üretme kabiliyeti kazandı

Baric, koronavirüs genlerinin sırlarını buldu, istediği virüsü üretme kapasitesine ulaştı. Nesillerce virüs yetiştirdikten sonra, Ağustos 2006’da farelerin hızlı bir şekilde ölmesine yol açan mutant virüsü keşfetti.  İnsanlara da bulaşabilen bu yeni virüs, zatürre nedeniyle yüksek ölüm oranına da sebep oluyor.

BARIC’İN ARAŞTIRMALARI FORT DETRİCK İLE DE PAYLAŞILDI

Baric’in çalışmaları incelendiğinden, birçok patentinin mucitleri arasında Fort Detrick’te çalışan araştırmacıların isimleri de görülüyor.

Baric 2006 yılında kaleme aldığı makalesinde, rekombinasyon teknolojisinin biyolojik kitle imha silahlarıyla ilgili araştırmalarda kullanılabileceği uyarısında bulundu. Ancak savaş kışkırtıcılarına göre Baric’un uyarısı “reklam” niteliğinde.

Peki, Koronavirüsün Babası Baric, biyolojik silah olarak kullanılabilecek başka virüs de üretti mi? Bu, soruşturulması gereken bir mesele. Bilinen şu ki, Baric SARS çalışmaları adı altında yıllardır koronavirüslerin genleriyle oynuyor.