Almanya Başbakanı Olaf Scholz, kendisinin yakında Ukrayna’yı ziyaret etmeyeceğini açıkladı. Scholz, Ukrayna’nın Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in ziyaretini reddetmesinin kabul edilemez olduğunu da vurguladı.

Scholz dün basına verdiği demeçte, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Almanya’da çok güvenilen bir siyasetçi olduğuna işaret ederek, Ukrayna’nın Steinmeier’in ziyaretini reddetmesinin kabul edilemez bir gelişme olduğunu söyledi.

Scholz, Almanya’dan çok sayıda ekonomik ve askeri yardım alan Ukrayna’nın Almanya Cumhurbaşkanı’nın ziyaretini reddetmemesi gerektiğini belirtti.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Nisan ortasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ziyaret yapmayı planlıyordu. Ancak ziyaretin hemen öncesinde Ukrayna tarafı, “ziyaret kapsamında ilgili görüşmelere ilişkin hazırlıkların henüz tamamlanmadığını” Almanya tarafına bildirdi.

Ukrayna tarafı daha sonra yaptığı açıklamada, Steinmeier’in Rusya ile yakın ilişki içinde olduğuna işaret ederek, ziyaretinin Kiev’de olumlu karşılanmayacağını açıkladı. Ukrayna Scholz’u Ukrayna’yı ziyarete davet etmişti.