Çin’in en yüksek yetki organı Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) dün Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde seçim sisteminin iyileştirilmesine ilişkin kararı onayladı. Çin halkının ortak iradesini yansıtan karar, Hong Kong’da demokrasi sisteminin yerel şartlara uygun şekilde geliştirilmesini mümkün kılıp, Hong Kong sakinlerinin demokratik haklarını teminat altına alacak.

“Demokrasi” sloganı atan Çin karşıtı güçler, bugüne kadar yerel seçim sistemindeki eksiklerden faydalanıp seçim faaliyetlerini manipüle ederek, Hong Kong yerel yönetimine sızdı, yerel yasama organını felç etti, idari bölge yönetiminin hukuka bağlı yönetimine engel oluşturdu ve Hong Kong sakinlerinin demokratik haklarına ciddi zarar getirdi.

Hong Kong, Çin’in idari bir bölgesidir. ÇUHM’nin Çin Anayasası doğrultusunda Hong Kong’un seçim sistemini iyileştirmesi ve “vatanseverlerin Hong Kong’u yönetmesi” ilkesini güvence altına alması, Hong Kong’da demokratik sistemin korunması için güçlü bir teminat niteliğindedir. Bu, aynı zamanda Çin merkezi hükümetinin Hong Kong’daki demokratik sistemi geliştirme kararlılığını gösterir.

Hong Kong Seçim Komisyonu, Hong Kong’un seçim sisteminin çekirdeğidir. ÇUHM’nin son kararıyla Komisyon’da yapısal ve işlevsel ayarlama yapılacaktır. Buna göre, eskiden toplumun dört kesimini temsil eden bin 200 üyeden oluşan Komisyon, yeni düzenleme ile beş kesimden bin 500 üyeye sahip olacak. Komisyon bundan sonra sadece Hong Kong idari amirliğine aday göstermek ve idari amir seçmekle yükümlü olmayacak, ayrıca Hong Kong’un en üst yetki organı olan Yasama Konseyi’nin bazı üyelerini seçme yetkisini de elinde bulunduruyor. Bu ayarlama, Hong Kong’un demokratik sisteminin gelişmesi bakımından büyük önem taşıyor. 

Hong Kong’da bağımsızlık yanlıları ve aşırıcılar, yerel seçim sistemindeki eksiklerden faydalanarak, Hong Kong Yasama Konseyi’ne üye olup Hong Kong’un siyasi ekolojisini kötüleştirdi. Seçim Komisyonu’nun toplumun daha geniş kesimlerini temsil eder hale gelmesi ve Yasama Konseyi’nin bazı üyelerini seçme hakkı bulundurması, idari bölgedeki siyasi aşırıcılığı ve Yasama Konseyi’nin bağımsızlık yanlısı güçlerce manipüle edilmesini engelleyebilecek.

ÇUHM’nin yeni kararı, Hong Kong toplumunun çeşitli çevrelerinden yoğun destek aldı. Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Carrie Lam Cheng Yuet-ngor yaptığı açıklamada, Hong Kong yerel yönetiminin Seçim Komisyonu üyelerinin seçiminde ÇUHM’ye öneri sunacağını ve Komisyon’un toplumun daha geniş kesimlerinin çıkarlarını koruyacağını kaydetti. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın Hong Kong’lu üyesi Starry Lee Wai King, Çin Medya Grubu muhabirine verdiği özel demeçte, Hong Kong’da seçim sisteminin iyileştirilmesiyle siyasi ortamın daha sağlıklı olacağını belirtti.

Dünyada genel kabul gören uygulamalara bakıldığında, bir ülkenin kendi şartlarına göre seçim sistemini iyileştirmesi ve reform yapması genel bir eğilim. Demokrasi şemsiyesi altında Çin’in Hong Kong politikasını karalayan Batılı ülkeler, Hong Kong’un İngiltere’nin sömürgesi altında bulunduğu dönemlerde Hong Kong Valisi’nin İngiltere hükümeti tarafından demokratik olmayan yöntemlerle atandığı gerçeğini göz ardı ediyor.

Bu durum Hong Kong’un anavatana dönmesinin ardından kökünden değişti. Çin merkezi hükümeti Hong Kong’da demokrasi sistemini istikrarlı şekilde ilerletti, Hong Kong sakinlerinin demokratik haklarına güvence sağladı. Çin Ulusal Halk Meclisi’nin Hong Kong’un seçim sistemini iyileştirme kararı, hiç kuşkusuz Hong Kong’da demokrasi kalitesini yükseltecektir.