Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi tarafından onaylanan Hong Kong Temel Yasası EK 1 ve EK 2’deki değişikliklerin Hong Kong’un temel çıkarlarının korunmasına yararlı olduğunu söyledi.

Hua Chunying, günlük basın toplantısında, Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi’nin ilgili değişikliği onaylamasıyla Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Amiri ile Yasama Konseyi üyelerinin seçilme yöntemlerinin düzeltileceğini belirtti. Söz konusu değişikliğin, Bir Ülke İki Sistem’in ve Hong Kong’un yurtseverlerce yönetilmesi ilkesinin uygulanması ile Hong Kong’un kalıcı istikrar ve güvenliğinin korunmasına sistemsel güvence sağlayacağının altını çizen sözcü, kararın Hong Konglular dâhil, tüm Çin halkının ortak iradesini yansıttığını vurguladı.

Hua Chunying, Hong Kong’daki seçim sisteminin düzeltilmesinin, demokratik sistemi geliştirmeyi, vatandaşların siyasete geniş ve dengeli şekilde katılımını sağlamayı amaçladığını kaydetti.

Sözcü, “Yeni seçim sisteminin Hong Kong’daki siyasi ve toplumsal iklim ile hukuk ve iş ortamını daha da iyileştireceğine inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Hong Kong’un Çin’e bağlı bir özel idari bölge olduğunu, Hong Kong’un işlerinin Çin’in iç işi olduğunu yineleyen Sözcü, Çin’in Hong Kong’un refah ve istikrarını koruma, Bir Ülke İki Sistem, Hong Kong’un Hong Konglular tarafından yönetilmesi ve yüksek özerklik ilkelerinin uygulanması konularında kararlılık ve güvene sahip olduğunu vurguladı.

Sözcü, Hong Kong ile ilgili meselelere karışan ve Çin’e baskı uygulayan tüm girişimlerin başarısızlığa mahkûm olduğunu belirtti.