Çin Maliye Bakanlığı, sağanak yağışlara maruz kalan Henan eyaletinde yürütülen kurtarma çalışmalarına 100 milyon yuan acil yardım fonu aktardı.

Bunun 60 milyonu felaket bölgelerinde acil kurtarma ve felaketzedelere yardım için kullanılacak, kalan kısmı ise tarımsal üretimin yeniden başlatılması ve su projelerinin onarımı için değerlendirilecek.

Henan’daki sağanak yağışların getirdiği acıyı eyalet dışındaki vatandaşlar da derinden hissediyor. Şirketler ve şahıslar para ve malzeme bağışlıyor. Çok sayıda ünlü sinema yıldızı eyalete maddi yardımda bulundu.

HENAN’DA SAĞANAK YAĞIŞLARDAN ÖNCE ERKEN UYARILAR YAPILDI

Henan eyaleti, özellikle başkenti Zhenzhou’daki sağanak yağışlar, tüm Çin halkının dikkatini çekti. Herkes arama-kurtarma çalışmalarını takip ediyor ve yardıma ihtiyacı olan kişiler için bilgi yayıyor. Bunun yanı sıra Henan’da ilgili makamların yeterince uyarı yapıp yapmadığı konusunda soru işaretleri de var.

Sağanak yağışlardan önce 16 Temmuz’da Henan Meteoroloji İstasyonu eyalette uzun süreli şiddetli sağanak yağışlar görüleceği uyarısında bulunmaya başladı.

Bu yağışların getireceği olumsuz etkilere karşı ilgili birimler vatandaşların hazır olmasını istedi, çok sayıda turistik alan kapatıldı, olası sele müdahala ve kurtarma çalışmasını yürütmek için 57 ekip oluşturuldu.

Henan Meteoroloji Hizmetleri Merkezi, yağış uyarısı yapmanın yanı sıra, halkı yağışlarda dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirdi.

Ancak Zhenzhou’da 3 gündür görülen yağış miktarı kentin yıllık ortalama miktarı 640,8’in üzerine çıktı. Saatlik ve günlük yağış miktarı bakımından Zhenzhou’daki yağışın bin yılda görülebilecek bir durum olduğu bildiriliyor.

20 Temmuz’da bir saatte 201,9 mm yağış oldu. Bu, 14 milyon metreküp kapasiteli Batı Gölü’nün rezervinin 100 kez Zhenzhou kentine akması anlamına geliyor.

HENAN’DAKİ ŞİDDETLİ YAĞIŞLARIN NEDENLERİ NELER?

17 Temmuz’dan bu yana Çin’in Henan eyaleti şiddetli yağışlarla karşılaştı. Meteoroloji uzmanlarına göre, son yağışlar uzun yağış süresi ve büyük birikme özellikleri taşıyor. Bölgede yer alan 10 gözlem istasyonundaki günlük yağış meteorolojik kayıtlardaki tüm değerleri aştı.

Çin Merkezi Meteoroloji Gözlemevi’nin uzmanı Chen Tao, şiddetli yağışın çok aşırı özellikler gösterdiğini, önceki gün saat 16:00-17:00 arasında Zhengzhou istasyonundaki yağışın 201,9 mm’ye ulaştığını ve bu oranın Çin anakarasındaki saatlik yağış rekorunu kırdığını ifade etti.

Şiddetli yağışın nedenlerine değinen Henan Meteoroloji Gözlemevi Başkan Yardımcısı Su Aifang şunları söyledi:

“Atmosferik sirkülasyon stabil. Batı Pasifik Okyanusu’nun yaydığı yüksek basınç ve kıtasal yüksek basınç arasındaki alçak basınç sisteminin Çin’in Henan gibi yerlerin bulunduğu Sarı Nehir ve Huaihe nehri bölgesinde durgunlaşmasına ve az hareket etmesine neden oluyor. Böylece Henan eyaletinin orta ve batısında uzun süreli yağışlar meydana geldi. 18 ve 19 Temmuz’da tayfun In-fa ve Cempaka Çin’in güneydoğu ve güney kıyılarında oluştu. Tayfun ve hava akımı nedenleriyle büyük miktarda su buharı Çin’in iç kesimine taşınıp Henan’da doğrudan şiddetli yağışlar ortaya çıktı.”

Chen Tao, yağış sisteminin kuzeye doğru hareket edeceğini ve bugün 14:00’a kadar Hebei, Henan ev Shanxi gibi yerlerde yine şiddetli yağmur beklendiğini kaydetti.