Çin’de 5 Mayıs günü, yaz mevsiminin habercisi olan Li Xia sezonu başladı.

Li Xia, Çinlilerin geleneksel Ay Takvimi’ne göre yıl içindeki 24 sezondan yedincisi. Li Xia sezonu, genellikle her yıl 5-6 Mayıs günlerine denk geliyor. Kim bilir belki de şair Gülten Akın, “Sevdiğim yaz geldi yine!” dizesini böyle bir günde yazmıştır…

Li, başlamak, Xia yaz anlamındadır. Li Xia ise yazın başlangıcı anlamına geliyor. Bu sezona girilmesiyle birlikte hava sıcaklığı belirgin şekilde yükseliyor, kavurucu sıcaklar yaklaşıyor.

Li Xia, eskiden beri tarım işlerinin en yoğun olduğu bir sezondur.

En dinamik sezon olan yazı karşılıyoruz.

Eskiden Li Xia gününde, insanlar köyün girişine veya kapısına büyük bir tahta terazi asıp kantar kancasına bir tabure koyarlardı. İnsanlar kendilerini tartmak için sırayla tabureye otururlardı. Sıcak yaz sezonu kilo vermek için en uygun bir zamandır.

Yumurta kabuğu üzerine farklı desenler çizilir, çocuklar bir yerde buluşup yumurtaları tokuşturur ve yumurtası güçlü olan kazanır. Bu gelenek, çocukların yumurta yiyerek yazın iştahsız kalmaması ve sağlıklı büyümesi dileğiyle günümüze kadar korunmuştur.

Yaz mevsiminde çilek ve erik gibi taze meyveler olgunlaşıyor. Bol vitaminli meyve ve sebze gibi hafif besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir.

Gölette oynayan yalıçapkınları.