China Daily

Shandong ve Henan eyaletleri kısa süre önce ekolojik koruma tazmini anlaşması imzaladı. Xinhua haber ajansının haberine göre, anlaşma Sarı Nehrin Henan bölümündeki su kalitesi 1yl içinde kategori-III üzerinde bir düzey iyileşirse, Sarı Irmağın aşağı kesiminde yer alan Shandong eyaleti Henan’a ödül olarak 60 milyon yuan (9,32 milyon dolar) vermesini ve eğer su kalitesi bir düzey kötüleşirse, Henan’ın Shandong’a tazminat olarak 60 milyon yuan ödemesini öngörüyor.

Ayrıca, Shandong, Shandong-Henan sınırının Henan tarafındaki Liuzhuang’da kilit yıllık kirletici endeksinde her yüzde 1’lik bir azalma için Henan’ 1 milyon yuan verecek ve yıllık kirlilik endeksindeki her yüzde 1’lik artış için Henan Shandong’a 1 milyon yuan ödeyecek; bu ödemelerin üst sınırı 40 milyon yuan olacak.

100 milyon yuanlık anlaşma iki eyaletin Sarı Nehir’in su kalitesini iyileştirmek için birlikte çalışma kararlılığını gösteriyor. İki eyalet için, 100 milyon yuan sarsıcı bir para değil ama ekolojik yönetişimlerini iyileştirme kararlılıklarını gösteriyor.

EKOLOJİK TAZMİNAT MEKANİZMASI KURULDU

Anlaşma ekolojinin korunmasında sorumluluk ve faydaların paylaşılmasını desteklemek için daha iyi yollar aranması ve geliştirilmesine yardımcı olacak. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 2012’deki 18. Ulusal Kongresi’nden bu yana, yetkililer çevre dostu ortamların oluşturulmasına öncelik verdi, bu da Yangtze ve Sarı ırmakların ekolojik olarak korunmasına başlanmasına yol açtı.

Bu eyaletler arası ekolojik tazminat anlaşmasının arkasında, eyaletlerdeki bazı ırmaklara ekolojik koruma sağlama düşüncesi var. Anhui ve Zhejiang eyaletlerinde 2012’de başlatılan pilot Xin’an Irmağı ekolojik tazminat projesi Çin’de ırmakların üst ve alt kesimlerinin ekolojik korunmasını desteklemek için gerçekleştirilen bu türden ilk projeydi ve Xin’an Irmağı’nın su kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oldu.

Beijing’deki Miyun Su haznesinin üst kısmındaki Chaobai Irmağı Havzası su koruma bölgesini korumak için, Beijing ile Hebei eyaletleri, dönüm noktası niteliğinde, maliyet paylaşımı, fayda paylaşımı ve iş birlikçi yönetişime dayanan bir ekolojik tazminat mekanizması kurdular.

Shandong ile Henan eyaletleri arasında imzalanan ve belirli tazminat standartları belirleyen, Sarı Irmak Vadisi’ndeki ilk eyaletler arası tazminat anlaşması, insanların eyaletler arası ekolojik tazminatın işleme biçimini ve ırmakların bölgelerarası yönetişiminin gerekliliğini anlamalarını sağlayacak.