Bugün Shanghai İş Birliği Örgütü’nün (SİÖ) kuruluşunun 20. yıl dönümü.

SİÖ, dünyada terörle mücadele bayrağını kaldıran ilk uluslararası örgütlerden biri olarak “3 Kötü Güce” Darbe İndirme Shanghai Anlaşması dâhil bir dizi güvenlik iş birliği belgesi onayladı ve bölgesel terörle mücadele teşkilatı oluşturuldu.

Sadece 2013 ile 2017 yılları arasında örgüte üye ülkelerde terör niteliği taşıyan 600’den fazla eylem önlendi, 500’den fazla silahlı unsur eğitme üssü yıkıldı, 2 binden fazla uluslararası terör örgütü üyesi tutuklandı, binden fazla patlayıcı cihaz, 50 tondan fazla madde, 10 binden fazla silah ve 1 milyondan fazla mühimmat ele geçirildi.

2016-2017 yıllarında 100 binden fazla internet sitesi kapatıldı, bu sitelerin 4 milyondan fazla terörizm ve aşırıcılık propagandası yapan mesaj paylaştığı tespit edildi.

2018 sonu itibariyle SİÖ çerçevesinde 15 ikili veya çok taraflı karma askeri tatbikat düzenlendi. “Barış Misyonu” adlı askeri tatbikat 9 kez gerçekleştirildi.

Son yıllarda, stratejik güvenlik, savunma güvenliği ve bilgi güvenliğinin yanı sıra uyuşturucu, para aklama ve sınır ötesi örgütsel suçlarla mücadele, SİÖ’nün güvenlik iş birliği kapsamına alınmıştır.