Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Günü bugün Beijing’de düzenlendi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi video konferans yoluyla bir konuşma yaptı.

Wang Yi, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan’ın 20 yıl önce örgütü kurmasıyla, bölge ülkelerinin birlikte güvenlik yarattığı, ortak kalkınma gerçekleştirdiği ve refahı paylaştığı yeni bir döneme girildiğini hatırlattı.

Wang Yi, SİÖ üyelerinin iş birliğiyle bölgedeki gerçeklere uygun, tarafların ihtiyaçlarını karşılayan iş birliği ve kalkınma yolu keşfedildiğini, yeni tip uluslararası ilişkiler ve insanlığın kader ortaklığının tesis edilmesine örnek oluşturulduğunu belirtti.

Wang Yi, SİÖ’nün 20 yılının dayanışma ve iş birliği geliştirilen, kader ortaklığının yaratıldığı, ortak kalkınmanın gerçekleştirildiği bir 20 yıl olduğunu ifade etti.

Wang Yi, Çin’in dış politikasında SİÖ’ye öncelik verildiğini ve örgütün dünya barışı ve kalkınmasına daha büyük katkı yapmasını istediklerini kaydetti.

Wang Yi, SİÖ’nün yeni dönemde kader ortaklığının tesis edilmesine öncülük etmeye devam ederek üye ülkelerin kendilerine özgü kalkınma yollarını desteklemesi, aralarındaki iş birliğini genişleterek sağlık alanında kader ortaklığını tesis etme, “3 kötü güçle” mücadele, dijital güvenlik ve yatırımı serbestleştirme gibi alanlardaki iş birliğini artırması, medeniyetler arası iletişim ve uyumu teşvik etmesi, küresel yönetişimde rol oynaması önerilerinde bulundu.