Ren Jie-CRI Haber Merkezi

Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ), dün 20. kuruluş yıldönümünü kutladı. Altı üyeyle kurulan SİÖ, şu an 8 üye, 4 gözlemci ülke ve 6 diyalog ortağıyla bölgesel barışı korumada ve bölgenin kalkınmasını hızlandırmada önemli bir rol oynarken, çok taraflılığın korunması ile uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesi için de benzersiz bir örnek teşkil ediyor.

Farklı ulusal koşulları ve siyasi sistemleri aşarak kurulan bir bölgesel iş birliği mekanizması olarak SİÖ, yola çıktığı ilk günden itibaren karşılıklı güven ve yarar, eşitlik, istişare, farklı medeniyetlere saygı ve ortak kalkınma arayışına dayalı “Shanghai Ruhu”nu ortaya koydu.

SİÖ, farklı toplumsal sistemlere ve kalkınma yollarına sahip ülkeler arasında barış içinde bir arada yaşamaya dayalı yepyeni bir iş birliği modeli oluşturmanın yanı sıra, birçok alanda çarpıcı başarılara imza attı.

TERÖRLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ BAŞARILAR

Güvenlik iş birliğine büyük önem veren SİÖ üyesi ülkeler, terörle mücadele konusunda çok sayıda anlaşmaya imza attı. Üye ülkelerin “Barış Misyonu” kod adıyla düzenlediği ondan fazla terörle mücadele tatbikatı, bölgesel barış ve istikrarın etkili şekilde korunmasına katkı sağladı.

Ekonomik ve ticari iş birliği alanındaki gelişmelerin en çarpıcı örneklerinden biri ise SİÖ üyesi ülkeler arasındaki ticaretteki artış oldu. Geride kalan 20 yıl içinde Çin ve SİÖ üyesi diğer ülkeler arasındaki ticaret, yıllık ortalama yüzde 15 büyüme kaydederek, 17 milyar 140 milyon dolardan 244 milyar 850 milyon dolara yükseldi.

Bunun yanında, Kuşak ve Yol inisiyatifine dayalı iş birliği fırsatlarıyla örgüte üye ülkeler arasında günbegün sıkılaşan bir kalkınma ortaklığı oluşturulması tüm bölgeye somut yararlar getirdi.

ÇOK TARAFLILIĞIN ÖNEMLİ KORUYUCUSU

Daha da önemlisi, SİÖ, öteden beri çok taraflılığı hayata geçirerek, karşılıklı saygı, adalet ve hakkaniyet, iş birliği ve kazan-kazana dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler modeli teşkil ederken, bloksuzluk, zıtlaşmama ve üçüncü tarafları hedef almama ilkelerinde ısrar ederek, uluslararası düzenin daha adil ve makul bir yönde gelişmesini hızlandırdı.

Örgüt, ayrıca diyalogda ısrar ederek ve BM’nin rolüne kararlı destek sağlayarak, hem çok taraflılığın hem de küresel barış ve istikrarın en güçlü koruyucularından oldu.

Bütün bunlar, 20 yılı geride bırakan SİÖ’nün dünyaya verdiği paha biçilmez bir ilham ve diğer ülkeler ile örgütlere sunduğu kıymetli deneyimler olarak kabul ediliyor.