Shanghai İş Birliği Örgütü’nün (SİÖ) kuruluşunun 20. yıl dönümü bugün kutlandı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, son 20 yılda SİÖ’nün yeni bir bölgesel örgüt iş birliği ve kalkınma yolunu başarıyla keşfederek bölgesel güvenlik ve istikrarın geliştirilmesi için önemli ve yapıcı bir rol oynadığını kaydetti.

 

Sözcü, SİÖ’nün uluslararası ilişkilerde önemli bir pratik yarattığını kaydetti.

 

SİÖ’nün kuruluşundan beri edinilen başarılara değinen sözcü, “Karşılıklı güven, karşılıklı yarar, eşitlik, istişare, uygarlıkların farklılıklarına saygı ve birlikte kalkınma için ortak çaba” temellerine dayanan Shanghai ruhunu ortaya koyan örgütün üye ülkelerinin çatışmama ve üçüncü şahısları hedef almama ilkesine sadık kalarak terörle mücadele, uyuşturucuyla mücadele ve bilgi güvenliği alanlarındaki iş birliğini kapsamlı bir şekilde teşvik ederek Kuşak ve Kuşak İnisiyatifi’nin çeşit ülkelerin ulusal kalkınma stratejileriyle entegrasyonunu ilerletmekte olduğunu kaydetti.   

 

Sözcü ayrıca çok taraflılığı kararlılıkla savunan SİÖ’nün tek taraflılık ve korumacılığa karşı çıktığını, dayanışma içinde salgınla mücadeleyi ilerleterek salgının siyasallaştırılmasına itiraz ettiğini vurguladı.

 

Sözcü Zhao, SİÖ’nün kurucu üyesi olan Çin’in Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in çeşitli ülkelerin liderleriyle vardığı fikir birliklerini yerine getirerek daha sıkı bir SİÖ kader ortaklığı yaratacağını sözlerine ekledi.