Shanghai’da salgınla mücadele olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor. Pazartesi günü kaydedilen Covid-19 vakalarının sayısında azalma kaydedilirken birçok şirket faaliyetlerine devam ediyor.

Shanghai Belediyesi salı günü yaptığı açıklamada, cuma gününden bu yana 37 milyon kişi için nükleik asit testini tamamladığını ve üç gün boyunca test yapmaya devam edileceğini söyledi. Risk altındaki gruplarda pozitif vakaların azalma oranı ile yüzlerce yerel firmanın üretime devam etmesi gibi olumlu işaretler var. Yetkililer, karantina yerlerinden toplam 23 bin 286 kişinin taburcu edildiğini söyledi. SAIC Motors ve Tesla dâhil olmak üzere daha fazla firma üretime devam ediyor. Binden fazla şirket, şehrin işleyişini sürdürmek ve tedarik zincirini istikrara kavuşturmak için mart ayının ortasından bu yana kapalı döngüde faaliyetlerini sürdürüyor.

Yale Üniversitesi’nde halk sağlığı uzmanı Chen Xi, salı günü Global Times’a verdiği demeçte, “Mevcut önleme ve kontrol çabaları göz önüne alındığında, günlük vakalar hâlâ artıyor olsa da yayılma sayıları düşüyor.” dedi. Salgınla mücadele çalışmalarını denetleyen Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, pazartesi günü yerel yetkilileri, zorlukların üstesinden gelerek ve güveni güçlendirerek topluluk düzeyinde tüm enfeksiyonları temizlemek için kararlı adımlar atmaya çağırdı.

Normal hayata devam etmek için sık sık nükleik asit testleri gerekli hale geldi.  Örneğin tüm fabrika çalışanlarının günlük nükleik asit testi yaptırması ve her gün ev ve iş yeri arasında aynı güzergâhta seyahat etmesi ve toplantılardan kaçınması gerektiğini belirten Chen, toplu ulaşımın da kademeli olarak açılması gerektiğini kaydetti.

YALAN BİLGİ İLE MÜCADELE

Bazı Batılı medya kuruluşları, olumlu işaretlere rağmen Çin’in dinamik sıfır Covid-19 politikası eleştirerek önyargılı anlatılarına devam etti. Üst düzey Çinli yetkililer ve üst düzey epidemiyologlar, ülkenin dinamik sıfır-Covid-19 politikasıyla ilgili büyük yanlış anlamalara dikkat çekerek bu iddiaları yalanladı. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) baş epidemiyoloğu Wu Zunyou, salgın önleme politikalarının ekonomik büyümeyi büyük ölçüde etkileyeceğini iddia eden bazı yabancı şirketler ve analistlerin aksine, politikanın son iki yılda ekonomik büyümeye maksimum koruma sağladığını söyledi.

AVANTAJLAR

Bir sağlık yetkilisi salı günü düzenlediği basın toplantısında, Çin anakarasının mart ayından bu yana 490 binden fazla Covid-19 vakası kaydettiğini ve Güneybatı Çin’in Xizang Özerk Bölgesi dışındaki tüm eyaletlerin etkilediğini söyledi. Wu,”salgın bu yıl bitecek” gibi iddialarla yanıltılmak yerine virüse karşı uzun bir savaşa hazırlıklı olunması gerektiği konusunda da uyardı.

Chen, “Salgın önleme çalışmasının dördüncü aşaması en zorlu olabilir.” dedi. “Shanghai örneğini alın. Hızlı yayılma ve çok sayıda asemptomatik vaka ile karakterize edilen Omicron ile karşı karşıya kaldığında, önceki önlemlerinin bazıları etkili bir şekilde çalışmadı ve Çin’deki diğer bazı şehirler ve bölgeler tarafından da paylaşılan eksikliklere işaret etti.

Uzmanlara göre, Omicron’un çok kısa sürede büyük miktarda enfeksiyona neden olabileceği ve salgın karşıtı kaynaklara olan talebi artırabileceği için izolasyon kapasitesinin artırılmasının gerekliliğine dikkat çekti.