Çin Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Fu Linghui, bir sonraki aşamadaki eğilim açısından kısa vadeli ekonomik operasyonda belirli bir baskı olmasına rağmen, tüm yıla bakıldığında Çin ekonomisinin istikrarlı büyümesinin sürdürülmesi için hala birçok olumlu gelişmenin mevcut olduğunu kaydetti.

Fu Linghui, bugün düzenlenen basın toplantısında son günlerde Shanghai ve diğer yerlerdeki salgın durumunun sosyal ve ekonomik operasyonu etkileyip etkilemeyeceğine dair bir soruyu cevapladı.

Fu Linhui, tüketimdeki toparlanma eğiliminin devam etmesinin beklendiğini, son dönemdeki salgın nedeniyle tüketimin büyümesinin belli ölçüde bastırılmış olsa da, tüketimin toparlanma eğiliminin değişmeyeceğini ifade etti.

İlk çeyrekte nihai tüketim harcamalarındaki büyümenin ekonomik büyümeye yüzde 69,4 katkı sağlayarak üç ana talep arasında en büyük katkıyı koruduğunu dile getiren Fu Linghui, salgının etkisinin kademeli olarak kontrol altına alınırken, istihdam önceliği politikasının etkisini göstermeye devam edeceğini kaydetti.

Fu Linghui, yatırımın teşvik edici etkisinin artmasının beklendiğini ifade etti. Bu yılın başından bu yana, tüm bölgelerde büyük projelerin inşasının desteklendiğini ve ilk çeyrekte imalat yatırımlarının yıllık bazda yüzde 15,6, altyapı yatırımlarının yüzde 8,5 arttığını belirten Fu Linghui, Çin’in reel ekonomisinin gelişimine verdiği desteğin, geleneksel endüstrilerin dönüşümüne işaret ettiğini söyledi.

Fu Linghui, endüstriyel iyileşme ve gelişmenin hızlandırıldığını ve ilk çeyrekte yüksek teknolojili imalat sanayi katma değerinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,2, teçhizat imalat sanayinin yüzde 8,1 arttığını ve endüstriyel teknoloji yoğunluğunun istikrarlı bir şekilde yükseldiğini kaydetti.

Fu Linghui, yeşil ve akıllı dönüşüm geliştirmenin ilerlediğini ve ilk çeyrekte Çin’de yeni enerji taşıtları ve güneş pillerinin üretimi bir önceki yıla göre sırasıyla yüzde 140,8 ve yüzde 24,3 arttığını belirtti. Fu, 5G ağının, bilgi teknolojisinin ve yapay zeka teknolojisinin hızla gelişiminin yeni endüstriyel büyüme noktalarını doğurduğuna ve ilk çeyrekte akıllı tüketici cihazı imalat endüstrisinin yıllık yüzde 10’dan fazla büyüdüğüne dikkat çekti.

Fu Linghui, dışa açılmanın getirilerinin görülmeye devam ettiğini ve genel olarak dünya ekonomisinin de toparlanmasıyla Çin’in ihraç ürünlerine olan talebin arttığını ifade etti. Fu Linghui, ilk çeyrekte Çin’in ithalat ve ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 arttığını ve bunun geçen yılın yüksek baz temelinde kaydedildiğini ve dış ticaret gelişiminin direncini yansıttığını sözlerine ekledi.

Fu Linghui, makroekonomik politikaların etkili olmaya devam ettiğini ve tüm belediyelerin reel ekonomiye destekleri artırdığını ve makro politikaların uygulanmasının yoğunlaştırılacağını, gıda ve enerji güvenliğinin garanti edileceğini, endüstriyel zincir ve tedarik zincirinin istikrarının korunacağını ve insanların geçiminin güvence altına alınacağını ifade etti.

Fu Linghui, genel olarak Çin’in sağlıklı bir endüstriyel sisteme, süper büyük ölçekli pazar alanına, reform ve dışa açılmadan elde edilen birçok ekonomik yönetişim kabiliyetine sahip olduğunu, bu nedenle çeşitli riskler ve zorluklarla başa çıkabileceğini belirtti. Fu, Çin ekonomisinin toparlanma ve gelişme ivmesinin sürdürüleceğini ifade etti.