Shanghai’nın Pudong Havaalanı’nın dün yükleyip boşalttığı yük ve posta miktarı 5 bin 938 tona çıkarak, 18 Nisan gününe kıyasla yüzde 133 arttı. Çin’in en büyük konteyner limanı olan Shanghai Limanı’nın Nisan ayındaki işleyişi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 82 yükseldi.

Çin’de birçok noktada Covid-19 vakaları görülüyor, Yangtze Deltası’nda özellikle Shanghai’daki salgın ciddiyetini koruyor. Başkent Beijing’de de her gün onlarca vaka tespit ediliyor. Bu durumda halkın günlük yaşam ihtiyaçlarının karşılanması ve öncelikli üretim malzemelerinin taşınması için lojistik birimleri ve şirketleri var güçleriyle çalışmalar yürütüyor. Shanghai’da karantina önlemleri alınmadan önce Shanghai Limanı’na 20 bin işçi yerleştirilmiş, 24 saat vardiya sistemi oluşturulmuştu.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi’nden bugün düzenlenen lojistik çalışmalarına dair basın toplantısından edinilen bilgiye göre, Shanghai ve etrafında acil malzemeler için 6 transfer merkezi kuruldu, öncelikli işletmelere lojistik başta olmak üzere çeşitli alanlarda destekler sağlanıyor.

Beijing’de bazı ulaşım hatlarının kapatılmasının yanı sıra, mal tedarikinin güvence altına alınması için de kent civarında transfer noktaları kuruldu. Ürünlerin son adreslerine ulaşması için farklı tedbirler alınıyor.