CRI Türk Dış Haberler Servisi

Shanghai’daki otomobil üreticileri ve çip üreticilerine kadar bazı fabrikalar üretimi eski haline getirmek için personeli üretim hattına geri çağırdı. Yerel yetkililer tarafından cumartesi günü açıklanan bir kılavuzla birlikte salgın önleme planlarını yeniden düzenlendi. Küresel tedarik zincirinde kritik bir rol oynayan mega kentte salgın önleme çalışmaları hız kazanmış durumda.

25 milyon nüfuslu metropol, anti-salgın önlemlerin ekonomik etkisini en aza indirmenin yollarını arayarak Çin’in genel salgın kontrolü ve ekonomik kalkınması için büyük adımlar atmaya hazırlanıyor.

Shanghai Belediyesi Ekonomi ve Bilgilendirme Komisyonu tarafından cumartesi günü yayınlanan kılavuz, tüm bölge yönetimlerinin ve farklı seviyelerdeki yetkililerin işletmeleri faaliyetlerine devam etmeleri için aktif olarak desteklemelerini ve vaka bazında bir yaklaşım kullanarak salgın önleme çalışmalarını yönlendirmelerini şart koşuyor. İşletmeler, çalışanların yerinde yaşadığı ve düzenli olarak test edildiği kapalı döngü yönetimi için planlar oluşturması için bilgilendirildi.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı da şehirdeki sanayi firmalarının istikrarlı üretimini ve yeniden başlamasını teşvik etmek, zorluklarını bilmek ve engelleri ortadan kaldırmak için Shanghai’a özel bir ekip gönderdi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ ÜRETİM HATTINI ÇALIŞIR DURUMA GETİRDİ

Çin’in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor, pazartesi gününden itibaren Shanghai’da üretimi yeniden başlatmayı deneyeceğini söyledi. Global Times gazetesine göre, salgın hastalıkları önlemek, ekipmanın bakımını yapmak ve üretim için dikkatli hazırlıklar yapmak için hükümetle iş birliği yapıldığını söyledi. Bloomberg raporuna göre ise Tesla, Shanghai’daki işçileri geri çağırıyor.

Shanghai merkezli bir otomobil parçası tedarikçisinin Global Times’a verdiği demeçte, “Endüstriyel zincir ortaklarıyla kapsamlı bir salgın karşıtı plan hakkında görüşüyor ve istişare ediyoruz ve bunu mümkün olan en kısa sürede yerel yönetime sunacağız, ancak bu zaman alacak.” dedi.

Analistler, Çin’in Covid-19 politikasının normal yaşam ve ekonomik faaliyet arasında bir denge oluşturduğundan, hükümetin salgın önleme ve kontrol önlemlerini minimum maliyetle yürütme gereksinimi ile uyumlu olduğunun altını çiziyor.

Shanghai sadece Çin’in en büyük finans merkezi değil, aynı zamanda birçok yüksek teknoloji endüstrisine de ev sahipliği yapıyor. Çin’deki ve dünyadaki en gelişmiş işletmelerin başında gelen yarı iletkenler, otomobil üretimi, elektronik, kimyasallar, piller ve ilaç gibi endüstrileri içeren fabrikalar Shanghai’da yer almakta.