CRI Türk Dış Haberler Servisi

Sokağa çıkma yasağı beşinci haftasına girdikten sonra, Shanghai’da vaka sayılarında düşüş kaydedildi. Çarşamba günü yayınlanan resmi rakamlarda, Shanghai son 24 saat içinde yeni Covid-19 vakalarında yüzde 20,1 düşüşle bin 606 vaka kaydetti.

Shanghai Belediye Sağlık Komisyon yetkilisi Zhao Dandan çarşamba günü düzenlenen basın toplantısında, son beş günde 51 milyon test yapıldığını ve pozitif vakaların oranının giderek düştüğünü söyledi.

Karantinaya alınan bölgelerin dışındaki viral enfeksiyonları ortadan kaldırdığı ilan edilen bölgelerde, kısıtlamalarda ve kontrol tedbirlerinde bir miktar gevşeme görülebileceğinin sinyalleri verildi.

Epidemiyologlar, Shanghai son önlemini, finans merkezinin dikkatli bir şekilde düzenlenmiş önlemler altında tecridi kademeli olarak kaldırması için büyük bir adım olarak görüyor. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) bir uzman, “Shanghai, günlük vaka sayısının 25 bini aştığı nisan ayının ikinci haftasında zaten tepe noktasını gördü. O zamandan beri sayıların düşmesi bekleniyordu.” dedi.

Shanghai, fabrikaların sıkı Covid-19 kontrol önlemleri altında üretime devam etmesiyle finans sektörünü normale döndürme çabalarını hızlandırıyor. Shanghai Belediyesi geçtiğimiz günlerde araç ve kurye dağıtımlarına tekrar izin verdi.

OMICRON İÇİN İNAKTİF AŞI MÜJDESİ

Öte yandan, Çin Ulusal İlaç İdaresi, Çin Ulusal İlaç Grubu (Sinopharm) şirketinin Omicron varyantı için geliştirdiği inaktif Covid-19 aşısını klinik deneyler için önceki gün onayladı. Yeni geliştirilen aşının klinik deneylerinin önümüzdeki 3 ila 4 ay içinde tamamlanabileceği bildirildi.

Omicron varyantı, dünya genelinde Covid-19 virüsünün ana varyantlardan biri. Omicron, yüksek bulaşıcılık, hızla yayılma ve yayılma sürecinin gizliliği gibi özellikler taşıyor.

Sinopharm, 9 Aralık 2021 tarihinde Omicron varyantına yönelik inaktif Covid-19 aşısını geliştirmeyi başlattı. Sinopharm Başmühendisçisi Yang Xiaoming, “Çin Ulusal İlaç İdaresi’nin rehberliği ve ar-ge stratejisi doğrultusunda, şirketimiz, yeni kurulan P3 biyolojik güvenlik laboratuvardan faydalanarak inaktif Covid-19 aşısının geliştirilmesinde kullanılacak Omicron varyantı seçimi gerçekleştirdi, hayvanlarda deneyler yapıldı ve bağışıklık oluşumu çalışmaları yürüttü. Yapılan çalışmaların sonuçları, yeni geliştirilen inaktif aşıların Omicron dahil birçok varyanta karşı yüksek seviyede nötralize edici antikora yol açabileceğini kanıtladı.” diye konuştu.

Sinopharm şirketine bağlı Beijing Biyolojik Ürünler Enstitüsü ve Wuhan Biyolojik Ürünler Enstitüsü, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde faaliyet gösteren ilgili araştırma kurumlarıyla birlikte, yeni geliştirilen inaktif Covid-19 aşılarının klinik deneylerine ilişkin planlarıyla somut uygulamalarını 3 Mart’ta kesinleştirdi. Bu aşılar, 26 Mart ve 30 Mart’ta Çin Ulusal İlaç ve Gıda Kontrol Enstitüsü’nden sertifika aldı, daha sonra aşıların klinik deneyleri için Hong Kong Sağlık İdaresi’ne başvuru yaptı. Hong Kong Sağlık İdaresi 13 Nisan’da klinik deneyler için onay verdi. Bu aşılar, dünyada klinik deney sürecine geçen Omicron’a yönelik ilk inaktif Covid-19 aşısı oldu.