Shanghai’da faaliyetlerine yeniden başlaması için belirlenen ilk grup işletmelerden yüzde 80’inden fazlasının işbaşı yaptığı bildirildi.

Shanghai Belediyesi Ekonomi ve Bilişim Komisyonu’ndan Başmühendis Zhang Hongtao, bugün düzenlenen basın toplantısında, Covid-19 salgınındaki son dalga nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işletmelerin yeniden işbaşı yapması süreci hakkında bilgi verdi.

Zhang, ilk grup içinde belirlenen 666 işletme arasında ABD’li otomobil üreticisi Tesla ve Shanghai merkezli otomobil üreticisi SAIC Motor’un tamamlanmış araçları üretim hatlarından inerken, çip üreticileri SMIC ve Huahong Group’un faaliyet kapasitelerini yüzde 90’ın üzerinde tuttuklarını belirtti.

Zhang, otomotiv, entegre devre, biyotıp ve yeni kimyasal malzemeler gibi alanlarda endüstriyel zincirin normale dönmesini sağlamak amacıyla bin 188 işletmeden oluşan ikinci grubun sıralandığı listenin de belirlendiğini ifade etti.

Shanghai’da dün bin 249 semptomatik, 8 bin 932 asemptomatik Covid-19 vakası tespit edildi. Mart ayından bu yana kentte enfekte olan kişi sayısı toplam 583 bin 218’e ulaştı.