2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın kadınlar serbest stil kayak müsabakasında yarışan Çinli sporcu Gu Ailing, dün altın madalyanın sahibi oldu. Onun madalya kazandığı müsabaka pisti Shougang Kayakla Atlama Platformu, arka plandaki soğutma kuleleri nedeniyle bazı denizaşırı internet kullanıcıları ve hatta tanınmış işadamları tarafından “kusurlu bulunuyor”.

Shougang Kayakla Atlama Platformu, uzun süredir üretimi durdurulan Shougang Endüstri Parkı’nda bulunuyor. Endüstriyel tarzı yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda internet kullanıcısı tarafından seviliyor. Bazı insanlar bunun bir “siberpunk” hissi verdiğini ve “havalı” olduğunu düşünüyor.

Çinli sporcu Gu Ailing, sadece kendisinin değil, tüm sporcuların platformun kayakla atlamak için en güzel yer olduğunu söylediklerini ifade etti. Gu Ailing, dört soğutma kulesinin Shougang Kayakla Atlama Platformu’nu havalı gösterdiğini dile getirdi.

Aslında Shougang Kayakla Atlama Platformu, bazı yabancılar tarafından hayal edildiği gibi kirletici değil, aynı zamanda eski kentsel binaların yenilenmesi ve yeniden kullanılması için tipik bir çevre dostu proje durumunda. Nature dergisi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), “Shougang Kayakla Atlama Platformu sürdürülebilir bir kentsel gelişim ve dönüşüm projesidir. Olimpiyat sahalarının yenilenmesi de Çin’in ‘karbon nötr’ niteliğindeki kış olimpiyatlarını düzenleme çabalarından biridir.” açıklamasını yaptı.

Shougang Kayakla Atlama Platformu Olimpiyat Oyunları’ndan sonra da korunmaya devam edecek ve dünyanın ilk kalıcı kayakla atlama sahası olacak.

Reuters’ta yer alan habere göre, Shougang Kayakla Atlama Platformu  bir sanayi bölgesinin kültür ve eğlence amacıyla kullanılan bir alana dönüştürülmesiyle çevrenin korunması ve sürdürülebilir bir yaşam tarzına iyi bir örnek oldu.

Nature dergisinde 4 Şubat’ta Beijing Kış Olimpiyatları’nın karbon nötrlüğüne nasıl ulaştığını açıklayan bir makale yayınlandı. Makalede Beijing’in spor salonlarının donanımlarının iyileştirilmesiyle ilgili çabalara atıfta bulunuldu. Shougang makalede tipik bir örnek olarak gösterildi.

Bunun yanı sıra, Beijing Kış Olimpiyatları’nda buz pateni pistlerini soğutmak için sentetik hidrojen soğutucu yerine doğal karbondioksit soğutucu olarak kullanılıyor ve bu 26 bin tona kadar karbon tasarrufuna denk geliyor.

Shuogang Kayakla Atlama Platformu’nun İngilizcesi “Big Air”, kaykay, snowboard ya da kayakla yüksek atlamayı temsil ediyor. Ayrıca uçan flamanın eğrisi, tasarım açısından platformun şekliyle uyum içinde.

Ayrıca müsabaka pisti inşa edilirken su çıkışı da özel olarak ayrıldı. Shougang Kayakla Atlama Platformu’nda kayakla atlamanın dışında gelecekte su kayağı, çim kayağı ve daha birçok proje gerçekleştirilebilir. Platformun altındaki spor plazası ve seyirci sahasında aydınlatma sistemi de kuruldu. Böylece Shougang Kayakla Atlama Platformu ileride konser gibi büyük ölçekli etkinliklere de ev sahipliği yapabilecek.