Xinhua

Çin aktif internet kullanıcılarının Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) Fort Detrick laboratuvarında inceleme yapmasını isteyen dileklerinin bulunduğu sunucuya Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) IP adreslerinden siber saldırı düzenlendi. Böyle hareketler şüpheleri gidermez ve Fort Detrick hakkındaki gerçeği gizleyemez.

Bir süredir, uluslararası toplumdan ABD’nin virüsün kökenini belirleme konusunu siyasileştirmesini eleştiren ve Fort Detrick biyoloji laboratuvarında inceleme yapılmasını isteyen giderek artan rasyonel sesler yükseliyor. Bazı Çinli aktif internet kullanıcıları DSÖ’ye açık bir mektup yazdı ve daha sonra aktif internet kullanıcılarından imza toplamak için bir dilekçe hazırlandı. Global Times’ın haberine göre, dilekçeye imzalayanların sayısı 10 milyona yaklaştığında, dilekçeye ABD’deki IP adreslerinden siber saldırılar başlatıldı.

Ebola ve SARS gibi en ölümcül ve bulaşıcı virüslerin depolandığı Fort Detrick’deki biyokimya laboratuvarının kapatılmasının salınla bir ilişkisinin olup olmadığı ve ABD’de ilk Covid vakasının ne zaman görüldüğü halen bir sır olmaya devam ediyor.

Haziran ve Temmuz 2019’da ABD medyası Fort Detrick ile ilgili sorunlar hakkında haber yapmaya başladı. Temmuz sonunda, üs yakınlarındaki iki emekli topluluğunda bilinmeyen nedenlere bağlı zatürre salgını yaşandı. Eylülde Fort Detrick’in bulunduğu Maryland’da elektronik sigaraya bağlı ciğer hastalıkları ikiye katlandı. Temmuz 2019’da ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Fort Detrick’deki araştırmaların çoğunu durdurmak için bir “faaliyetten men” emri yayınladı. Aynı ay, kuzey Virginia’da açıklanamayan solunum yolu hastalıkları ve birkaç ABD eyaletinde rastlanan EVALI-Covid-19’a oldukça benzeyen bir akciğer hastalığı salgını başladı.

ABD, ÇİN’İ HEDEF ALAN SİBER SALDIRILARIN EN BÜYÜK KAYNAĞI

ABD artan şüpheler karşısında kalmasına rağmen üssün kapatılması ile ilgili hayati bilgileri yayınlamayı “ulusal güvenlik” bahanesiyle reddetmeye devam etti. Dolayısıyla Çin ile uluslararası toplumun diğer üyelerinin Fort Detrick’den şüphelenmek ve DSÖ’nü Fort Detrick laboratuvarında yeni koronavirüsün kökeni belirlemek için inceleme yapmaya çağırmak için her türlü nedeni var. Gerçek ve adalet için mücadele hareketi olarak bir dilekçeyi imzalamak Çinli aktif internet kullanıcılarının kutsal hakkıdır.

Aslında ABD, Çin’i hedef alan siber saldırıların en büyük kaynağıdır. Veriler 2020’de Çin kurumlarının 42 milyon zararlı program örneği yakaladığını gösteriyor. Bu programların denizaşırı kökenleri sahip olanlarının yüzde 53’ü ABD’den geliyor. Eğer bir bilgisayar korsanı devletler sıralaması olsaydı, Sam Amca’dan başkası birinci sırada hak iddia edemezdi.

Bu durumda, siber saldırılar hiçbir sonuç vermeyecek ve sadece Sam Amca’nın Fort Detrick ile ilgili şüpheleri gidermeyi başaramamasını ortaya koyacaktır. ABD şeffaf ve sorumlu bir tutum takınmalı ve DSÖ uzmanlarını en kısa zamanda Fort Detrick laboratuvarında koronavirüsün kökeni belirlemek için inceleme yapmaya davet etmelidir. Dünyaya gerçeği göstermek için bunu yapmak zorundadır.