CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’de Omicron varyantının baskın hale gelmesiyle birlikte vaka sayıları artmaya devam ediyor. Çinli uzmanlar “dinamik sıfır vaka” politikası uyarınca iki hafta içinde bulaşın azalmasını bekliyor.

Çin, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelede Wuhan’dan sonra en büyük sınavını veriyor. Pazar günü bildirilen 1,807 vaka sonrasında gözler salgının etkili şekilde yayıldığı Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin, Shandong, Guandong ve Shenzen bölgelerine çevrildi. Artan vakalar nedeniyle 17, 5 milyonlu Shenzen’da karantina ilan edilirken, Shanghai kentinde ise dışarında ulaşım kısıtlaması getirildi.

Yükselen vaka sayılarının ardında Omicron varyantının olduğunu aktaran Jilin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi Başkanı Sun Dianwei, “11 Mart itibarıyla pozitif vakaların yüzde 56’sı herhangi bir belirti göstermeyenlerden oluşuyor.” dedi. Sun, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde vaka sayısının artabileceği uyarısında bulundu.

SÜRECİ YÖNETEMEYENLER GÖREVDEN ALINIYOR

Jilin Belediye Başkanı ve Parti Başkan Yardımcısı Wang Lu, Changchun’un Jiutai Bölgesi Başkanı Li Xin, Changchun Sağlık Komisyonu Direktörü Gao Yutang ve Jilin Kampüsü Parti Şefi salgın önlemleri konusunda yetersiz bulunduğu için görevlerinden alındı. Benzer şekilde Covid-19 vaka sayılarının hızla yükseldiği Shenzhen eyaletinin Dongguan ve Guandong bölgelerinde 6 yetkilinin görev yerleri değiştirildi.

Peking Üniversitesi Birinci Hastane uzmanı ve Ulusal Sağlık Komisyonu üyesi Wang Guangfa, Omicron varyantının çocukları da enfekte edebildiğini ve Çin’in dinamik sıfır Covid-19 stratejisinin güncel şartlar altında yenilediğini belirtti. Yeni dinamik sıfır vaka stratejisi uyarınca kişilerin kendi Covid-19 testlerini yapmasına da olanak veren 5 yeni önlem ülke çapında uygulamaya konulacak. Wang Guangfa, Global Times gazetesine verdiği demeçte Çin’de hava partiküllerinden virüs tespiti yapabilecek aygıtları da kamuya açık alanlara yerleştirebileceğini bilgisini paylaştı.

İKİ HAFFTA İÇİNDE VAKALAR DÜŞÜŞE GEÇER

Wuhan Üniversitesinden Profesör Yang Zhanqiu de salgının başlarındaki virüs kuluçka süresinin iki haftaya kadar çıktığını ancak Omciron ile bu sürenin iki ya da üç güne kadar inebildiğini anımsatarak bu nedenle vaka sayısının arttığını dile getirdi.

Omicron varyantının ülke genelinde hızla yayılmasına karşın Wang ve Yang, geleceğe ilişkin iyimser tahminlerde bulunmaya devam ediyor. Salgında yeni bir dönüm noktasının yaşandığına dikkat çeken Wang, “Eğer önlemler başarılı olursa virüs bir haftada kontrol altında alınır ve iki hafta içinde vaka sayıları kayda değer biçimde düşer. Sıfır vaka seviyesine ise 28 gün içinde inilmesi bekleniyor.” diye konuştu. Bununla birlikte adının açıklanmaması kaydıyla Global Times’a konuşan başka bir bağışıklık uzmanı ise “virüsle birlikte yaşama” fikrinin tartışılması için henüz erken olduğunu kaydetti.