CRI Türk Dış Haberler Servisi

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus’un Covid-19 sıfırlama politikasının sürdürülemez olduğu yönündeki açıklaması Çinli uzmanlarca sorumsuzluk olarak değerlendiriliyor. Uzmanlara göre Çin, farklı senaryolar için farklı önlemleri ile halk sağlığını öncelemekten vazgeçmeyecek.

Dünya Sağlık Örgütü (DÖS) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salı günü yaptığı konuşmada Çin’in Covid-19 “sıfırlama politikasını” hedef aldı. Beijing yönetimini politikalarını yeniden gözden geçirmeye çağıran DSÖ Direktörü “Çinli uzmanlarla bu konuyu tartıştık ve onlara virüsün davranışlarını göz önüne aldığımızda sıfırlama yaklaşımının sürdürülebilir olmadığını söyledik. Bence, (politikalarında) değişim olukça önemli.” diye konuştu.

Ghebreyesus’un Covid-19’u sıfırlama politikasının sürdürülebilir olmadığını açıklamasına Çin bilim dünyası ise sert tepki gösterdi. DSÖ yöneticisinin sahaya dair kısıtlı bilgi sahibi olduğunu belirten uzmanlara göre, yapılan açıklamalar “sorumsuzluğun” bir göstergesi. Zira Çin ve Amerikalı bilim insanlarının katıldığı ve Nature Magazine’de yer alan modellemeye göre, Beijing yönetimi sıfırlama politikasından vazgeçmiş olsaydı ülke genelinde 1,55 milyon kişi hayatını kaybedebilirdi. Vaka sayısının 112 milyon varabileceğini tahmin eden modellemede 2,7 milyon insanın ise yatarak tedavi görmek zorunda kalabileceği tahmin ediliyor. Çin’in South China Morning Post gazetesi konuyla ilgili hazırladığı haberinde yüksek vaka sayısının ülkenin sağlık sisteminin strese girebileceği uyarısında bulundu.

ÇİN VİRÜSLE MÜCADELEDE ZAMAN KAZANDI

Çin Dış İlişkiler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden adının gizli kalması kaydıyla Global Times gazetesine konuşan bir uzman Ghebreyesus’un 1,4 milyar insanın salgınla mücadelesini küçümsediğini söyledi. Ghebreyesus’un Batı medyasında çıkan dezenformasyon içerikli haberleri esas almış olabileceğini savunan Çinli akademisyen DSÖ’nün yapılan talihsiz açıklamayı gerekçelendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Eski Çin Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi Baş Epidemiolojisti Zeng Guang da sıfırlama stratejisinin zamanın ruhuna uygun olduğunu vurgularken, Yale Üniversitesi’nden bilim insanı Chen Xi salgın karşıtı politika sayesinde Çin’in virüsle mücadelede zaman kazandığı değerlendirmesinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian da DSÖ Genel Direktörü’nün yaptığı açıklamaya “Umuyoruz ilgili kişiler Çin’in Covid karşıtı politikalarını rasyonel ve objektif bir şekilde değerlendirir, gerçekleri daha fazla öğrenir ve sorumsuzca açıklamalar yapmaktan kaçınır.” sözleri ile tepki göstermişti. Çin’in sıfırlama politikasının sadece vakaları değil aynı zamanda bulaşma zincirini de hedeflediğini belirten Liajian, Beijing yönetiminin içeride özgüvenle mücadeleye ederken küresel çapta da salgın karşıtı çabalara destek sunacağının altını çizmişti.

Öte yandan Çin, Batı’dan gelen eleştirilere ve kimi ‘sorumsuzca’ itirazlara karşın sıfırlama politikasına devam ederken, salgınla mücadeleye katılan sağlık çalışanlarına da teşekkürlerini sunuyor. Omicron varyantı ile mücadelenin en yoğun geçtiği Shanghai kentindeki hemşireler için etkinlik düzenlendi. 100 bini Shanghai kentinden 16 bini ise dışarıdan gelen hemşireler için düzenlenen 111. Hemşire Günü etkinliğinde konuşan Belediye Sağlık Komisyonu Direktör Yardımcısı Zhao Dandan halk adına sağlıkçılara şükranlarını sundu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun yayımladığı istatistiklere göre ülke genelinde hemşire sayısı 2021 sonunda 2012’ye oranla yüzde 101 artarak 5 milyonu buldu.