CGTN / Hannan Hussain

Eski bir şirket çalışanının Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Indianapolis kentinde sekiz kişiyi vurup öldürmesinden günler sonra, araçtan ateş açma, mahalle suikastları ve birinci dereceden kasten adam öldürmek, sırasıyla Ohio, Texas ve Wisconsin eyaletlerinde sarsıcı bir canlanmaya damga vurdu. CNN’in verileri, yalnızca mart ayında toplu silahlı saldırıların yaklaşık 50’yi bulduğunu ve ulusal ortalamanın 2021 boyunca her gün birden fazla dehşet verici olayını aştığını ortaya koyuyor.

Dolayısıyla, bu gerçekleri cidden bir “salgın” olarak ilan etmek, Amerika’nın yönünü bir gecede barışa döndürmeyecektir. ABD’de süren silahlı şiddetin gelişen kökenini gerçekten anlamak için ülkenin yüceltilmiş özgürlükçü söylemindeki tetikleyicilerine bakmak gerekir.

Indianapolis’te hafta sonu düzenlenen silahlı saldırıları ve diğerleriyle olan etkileşimini düşünün. Emniyet görevlileri, bu silahlı saldırı çılgınlığını bir terör statüsünde olduğunu inkâr etmeyi hayatlarının görevi haline getirdiler. Bunun yerine, failin özgürlük haklarına başvurdular; tetikçi ateşli silahları “yasal yollarla satın almış”.

Bu tür seçici özgürlükçü gerekçelerin sorunu, sonraki deneyimlerde şiddet karşıtı aktivizm eksikliği yaratmalarıdır. ABD’nin Wisconsin eyaletinde pazar günkü silahlı çatışma bu açıdan bir örnek teşkil ediyor. Farklı bir eyaletin farklı bir ilçesinin yetkilisinin, hedef topluluğun şu anda “hiçbir tehdit” ile karşı karşıya olmadığı konusunda ısrar ederek, toplu cinayeti “hedeflenmiş ve münferit bir olay” olarak göz ardı ettiği görülebilir.

Wisconsin’in Kenosha şehrindeki sakinleri bir şiddet saldırısına karşı gerçekten ilgisiz kalıyor mu?

Zor ama şu kesin; ABD kolluk kuvvetleri mağdur topluluklarının küçümsediği menfaatlerindeki özgürlüklerini esirgemedikçe ve kamu baskısı veya güçlü kanıtlar olmadan faaliyet gösterdikleri sürece, başkanın silahlı şiddete karşı “harekete geçmesi gereken” aktivizmi abartı olacaktır. Amerika’nın tartışmalı özgürlükçü söyleminin diğer destekçileri, popüler silahlı şiddet kapsamındaki ırksal ön yargılardır. Örneğin, beyaz alanlarda yoğunlaşan silahlı şiddet, ulusal ilgi ve medya açısından aslan payına sahiptir. Bu, silahlı şiddetin rekor sürede çoğunluğu beyaz olmayan yaklaşık 20 bin Amerikalıyı öldürdüğüne bakıldığında, Amerika’nın şiddet karşıtı aktivizmin en güçlü motorlarından biri olan liberal basının sert iddianamesidir. Fakat, evde yerine getirilmemiş kamu güvenliği reformlarını gerçekleştirmek için sürekli olarak popüler kapsamın dışında ortaya çıkan hiçbir ulusal tartışma dizisi görünmüyor.

ABD’NİN YÜCELTİLMİŞ ÖZGÜRLÜKÇÜ SÖYLEMİ

Bu anlaşmazlığın bir açıklaması, Amerikan beyaz nüfusunun kendisini çevreleyen üst anlatısı ve onun silah şiddetinden algıladığı izolasyonudur. Dört yüzyıllık zorlu demografik istisnaya rağmen, silahlı şiddetin geniş çapta saygı duyulan gözlemcilerinin, bu belirli demografinin -silahlı şiddet tehdidi altında- diğer tüm Amerikalıların savunmasızlık durumunu etkili bir şekilde iletebildiği konusunda hemfikir olduklarını bir düşünün. Tam tersine, renk demografisi nadiren Amerikalılara karşı savunmasızlık hissini işaret ediyor, bu da medyanın silahlı şiddet tartışmasını herkes için değil, tek bir kesim için ulusal olarak kurmaya yönelik örtülü tercihini gösteriyor.

Yasama açısından, Biden’ın silahlar ve polislik konusundaki sağlam reform gündemi, Amerika’nın kutuplaştırıcı sivil özgürlükler söyleminin de kurbanı oluyor. Evrensel silah geçmiş kontrolleri ve saldırı silahı yasakları gibi eylem ögeleri temel bileşenlerdir, ancak yine de Kongre’de kulak asılmamaktadır.

Amerikan nüfusunun önemli bir kısmının sert silah kontrol önlemlerini yürürlüğe koymayı desteklediği göz önüne alındığında, Capitol Hill’deki iki partili fikir birliği mevcut kamuoyuna aykırı işliyor. Bir kez daha rahatsız edici görünen şey, bu kamuoyunun, herhangi bir yasanın lobisi yapılacağı veya kanunlaştırılacağı zaman, bir seçim bölgeleri savaşına dönüştürülmesidir. Cumhuriyetçi Vali Bill Lee, eyalet düzeyinde “Burada önemli olan şey, yasalara uyan vatandaşların haklarının korunmasına izin vermemizdir” diyerek, Demokratların aksine vatandaşlara tabanca izinlerini kaldırma sözü verdi.

Capitol Hill’deki çok sayıda muhafazakâr da, Biden’ın makro silah kültürüne dönüşü konusunda tarihin kararını sunmaya isteklidir, böylece Biden liderliğindeki herhangi bir ulusal “kırmızı bayraklı” silah yasası, bir destekleyici değil, sivil özgürlüklere tecavüz olarak faturalandırılır.

Bu sözde kırmızı bayrak yasalarının teorik olarak devletleri, mahkeme işlemlerini başlatacak şekilde yetkilendirmesi ve şiddet kaçınılmaz hale gelmeden önce bir tetikçiye ateşli silahlardan mahrum bırakması bekleniyor. Fakat Indianapolis bir girişimin, milletvekilleri ve sivillerin, bu söylemi ulusa öncelik verecek şekilde değiştirmeden, kendi özgürlükçü paradokslarında faaliyet göstermelerine izin vererek, bu tür geniş tabanlı önlemlere rağmen halen başarılı olabileceğini doğruladı.