Son günlerde Çin’in çeşitli bölgelerinde Şili’den ithal kirazların paketleri üzerinde yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı. Bu haber Şili’nin büyük dikkatini çekti.

Çin’e en çok kiraz ihraç eden ülke konumundaki Şili’nin Dışişleri Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Meyve İhracat Derneği gibi çeşitli taraflar son günlerde acil toplanarak sorunun çözümünü ele aldı. Toplantıda, Şili’nin meyve ihraç şirketlerinin ürünleriyle ilgili test çalışmalarını sıkılaştırmaları, tüketicilerin güvenini arttırmaları istendi.

Şili Dışişleri Bakanı Andrés Allamand yaptığı konuşmada, “İhracat edilen kirazda büyük sorun yaşandı, durumla ilgili detayları öğrenmek ve kiraz satışını bir an önce normale dönüştürmek için ilgili taraflarla iletişim içindeyiz.” dedi.

Kiraz gibi meyvelerin Çin’e ihracatına ilişkin güvenlik sorunlarına büyük önem verdiklerini kaydeden Şili Tarım Bakanlığının Çin gümrüğü gibi kuruluşlarla temasları pekiştirerek, gıda güvenliğini güvence altına alacağı belirtildi.

Şili kirazının en büyük ihracat ülkesi olan Çin, Şili kirazının yüzde 90’ından fazlasını ithal ediyor.

Şili Dışişleri Bakanlığının kısa süre önceki tahminlerine göre, bu sezonda Çin pazarlarında satılan Şili kirazlarının oranı 1,8 milyar ABD doları geçecek.

Şili İhracat ve Ticaret Derneği tarafından yapılan açıklamada, hâlihazırda Şili’den 130 milyon kilo kiraz Çin’e ihraç edilirken, 190 milyon kilo kirazın daha ihraç edilmesi bekleniyor.

Şili kiraz ambalajında yapılan Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından kirazın Çin pazarındaki satışında ve fiyatlarında büyük ölçüde düşüş yaşandı.