Sinopharm Grubu Başkanı Yu Qingming, medyaya yaptığı açıklamada, Çin’in ilaç devi Sinopharm’ın Covid-19 aşı üretim kapasitesini yılda 3 milyar doza çıkararak virüse karşı dünyanın en büyük aşı üreticisi olacağını söyledi.

Yu, Beijing ve Wuhan’daki aşı üretim tesislerinin yanı sıra, Changchun, Shanghai, Lanzhou ve Chengdu’daki enstitülerinden de yararlanarak grubun üretim ve paketleme kapasitesini genişlettiğini söyledi.

Aynı zamanda Ulusal Halk Meclisi temsilcisi olan Yu’ya göre Sinopharm, yıllık 3 milyar üretim kapasitesini gerçekleştirdikten sonra dünyanın en büyük aşı üreticisi olacak.

Sinopharm’ın Covid-19 aşıları Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Çin, Bolivya ve Seyşeller olmak üzere 5 ülkede pazara giriş için onaylandı. Aşılar, Sırbistan ve Macaristan’ın da dâhil olduğunu 40 ülkede acil kullanım onayı aldı.

Son deneyler ayrıca Sinopharm aşılarının, Güney Afrika ve Birleşik Krallık’ta keşfedilenler de dâhil olmak üzere 10 koronavirüs varyantının enfeksiyonlarını önlemede etkili olduğunu gösterdi .