CGTN

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen hafta cuma günü Çin’in Sinopharm Covid-19 aşısının acil kullanımını onayladı, böylece Sinopharm bu tür bir onay alan ilk Çin menşeili aşı oldu. Halen dünya çapında kullanılıyor olmasına rağmen, bu onay gelişmekte olan ülkeler için Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) aşı paylaşma programı çerçevesinde kullanılmasının da yolunu açtı, Avrupa Birliği (AB) içinde onayını kolaylaştırdı ve ayrıca bu aşıyı vuranların AB aşı pasaport planına katılmalarının önündeki engelleri de kaldırdı.

Geçen birkaç ayda birçok Batılı kurum ve kişi, verileri manipüle ederek, bilerek Çin aşılarına karşı bir siyasi amaçlı güvensizlik aşılamaya ve jeopolitik amaçlarla bu aşıların küresel çapta yayılmasını azaltmaya çalıştı. Ancak, Sinopharm belirleyici bir fark yaratan ve Batı aşılarını kolayla tedarik edemeyen birçok ülke için can simidi olan güvenilir bir ürün. Ayrıca bazı ülkelerin belirleyici biçimde diğer ülkelerin önüne geçmesine izin verdi. Arjantin, Sırbistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ortak üretim kararı alınan bu aşı salgının yenilmesinde öncü bir rol oynayacak.

FAS: BİR SINOPHARM BAŞARI HİKÂYESİ

Sinopharm sayesinde Fas, Afrika kıtasında en çok aşı vuran ülke oldu. Halen nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan 4 milyondan fazla kişiyi aşılayan Fas’ta, bu aşının ve hükümetin başarılı uygulamasının etkisi Covid-19’a karşı mücadelede çok büyük başarı sağladı. Geçen yılın sonundan bu yana, 7 günlük ortalama vaka sayısı 5 bin civarından sadece 300’e ve ölü sayısı 80’den 5’in altına düştü.
Aynı şekilde, Macaristan ve Sırbistan’da Sinopharm’ın hızı, başarısı ile kullanımı iki ülkenin de diğer AB ülkelerinden daha hızlı aşılama yapmasına ve sonunda ikinci dalgaların gelişim eğrisini düzeltmeye imkân tanıdı. Sinopharm virüse karşı mücadelede birçok ülkede hayatı bir fark yarattı.

COVAX: BİR CAN SİMİDİ PROGRAMI

Sinopharm’ın onaylanması çok taraflı COVAX çabasının öncülük etmesine yardımcı olacak. COVAX kendileri tedarikte güçlük çeken yoksul ülkelere aşı bağışlamayı amaçlayan bir program.

Örneğin Hindistan’daki kriz, bu ülkenin geçici olarak AstraZeneca aşılarının bütün ihracatını durdurmasından sonra COVAX aşı arzında gecikmelere neden oldu. Fakat DSÖ’nün Çin menşeili aşı hakkındaki kararı durumu düzeltmeye yardımcı oldu. Sinopharm, Çin’in daha güçlü tedarik zincirinden kaynaklanan emin, güvenli ve daha etkili bir alternatif sunuyor.

AstraZeneca’nın kullanımı kan pıhtısına yol açma endişeleri nedeniyle birçok ülkede kısıtlanırken, Sinopharm böyle risklere neden olmuyor. Bu çok taraflı aşı paylaşma hareketinin tekrar rayına oturmasına imkân tanıyor.

COVID-19’A KARŞI MÜCADELEDE İYİ BİR GÜN

Sonuç olarak, Sinopharm’ın onaylanması Çin için durumu değiştiren bir olaydır, ama bu durum dünyanın geri kalanı için daha da geçerlidir. Hiçbir zaman uluslararası toplum bu kadar aşıya ulaşma ihtiyacı içinde olmamıştı, özellikle yeni ve tehlikeli mutasyonlar sürekle ortaya çıkıyorken.

Birçok ülke basitçe Batı’dan “geri kalanları” bekleyecek durumda değil. Aşılara şimdi ihtiyaçları var. Biden yönetiminin patent önerisinin yerine getirilmesi Reuters’a göre ayları bulacak.

Bu nedenle Çin menşeili Sinopharm -etkili ve satın alınması kolay, kullanan ülkelerdeki kanıtlanmış sonuçları ile birlikte- kitle bağışıklığının sağlanmasında ve bir fark yaratılmasında kilit rolde olmaya devam edecek. Siyasi taraflılığı bir tarafa bırakıp bu aşının katkılarını kabul etmenin zamanı geldi.