Tayland Gıda ve İlaç İdaresi, Çin aşı üreticisi Sinopharm tarafından geliştirilen aşılara acil kullanım onayı verdi.

Adı geçen Tayland kurumunun genel sekreteri Paisan Dankhum’un yaptığı açıklamaya göre, Sinopharm’dan önce Oxford ve AstraZeneca’nın iş birliğiyle geliştirilen aşının yanı sıra Çinli Sinovac, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Johnson & Johnson ve Moderna şirketlerinin 3 aşısına acil kullanım onayı verilmişti.

Çin, dünya çapında aşı dağıtımının adaletli olması için çaba harcamaktadır. Şimdiye kadar Çin, aşı üretiminin yüzde 40’tan fazlasını ihraç etti. Bağışlanan ve satılan aşıların sayısı 300 milyon doza ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 300 milyon dozdan fazla aşı üretmesine rağmen, sadece 3 milyonu ihraç etti. Ayrıca 1,2 milyar doz aşı aldı, bu rakam her ABD’linin 2 kere aşı olmasına yetiyor. ABD basınında yer alan haberlerde, bu yaz mevsiminde ABD’deki fazla aşıların sayısının 300 milyonun üzerine çıkabileceği belirtiliyor ve bunun bir tür “ahlaki şiddet” olduğuna işaret ediliyor.

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bugün Beijing’de başlayan Uluslararası Finansal Forum (IFF) 2021 Bahar Toplantıları’nda yaptığı konuşmada, dünyada aşılama alanındaki mesafenin kapatılması için tüm ülkelerin birlik içinde yeterli aşı üretmeleri ve dağıtmaları, özellikle düşük gelirli ülkelere aşılar sağlanması gerektiğini söyledi.