Çinli Sinopharm ve Sinovac şirketlerinin COVAX ile aşı tedariki sözleşmesi imzaladığı bildirildi.

Aşı ve Bağışıklama İçin Küresel İş Birliği (GAVI) tarafından yapılan açıklamada, söz konusu sözleşme uyarınca, Sinopharm ve Sinovac’ın bu ay COVAX’a Covid-19 aşısı tedarikine başlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Söz konusu aşılar, gelişen ülkelerin karşı karşıya bulunduğu aşı sıkıntısının giderilmesine yardımcı olacağı gibi, aşıların adil şekilde dağılımının ve ulaşılabilirliğinin sağlanmasını da hızlandıracak.” ifadelerine yer verildi.

GAVI’nin CEO’su Seth Berkeley konuyla ilgili yaptığı konuşmada, iki Çinli şirket ile COVAX arasında imzalanan sözleşmeyi olumlu karşıladığını ve bu sözleşme sayesinde COVAX’a katılan taraflara derhal aşı sağlanabileceğini söyledi. Berkeley, Sinopharm ve Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 aşılarının daha önce de Dünya Sağlık Örgütü’nden acil kullanım onayı aldığını anımsattı.

Anlaşmaya göre, GAVI’nin ihtiyacını karşılamak için gelecek Haziran ayı sonuna kadar Sinopharm şirketinin 170 milyon doz, Sinovac şirketinin ise 380 milyon doz aşı sağlaması bekleniyor.

GAVI tarafından belirlenen COVAX kapsamındaki satın alma hedefine göre, Çin’den önümüzdeki Haziran ayı sonuna kadar en fazla 550 milyon doz Covid-19 aşısı satın alınacak.